Екопсихологія та предмет і об’єкт її вивчення
екологічний психологія катастрофа людина
Екологічна психологія - це відносно новий напрямок, що оформився в закордонній психології два-три десятиліття тому і бурхливо розвивається у вітчизняній психології в останнє десятиліття на стику психології , екології, педагогіки, психотерапії, соціології, історії, філософії й т.д. Вихідним для екопсихологічних досліджень є подання про те, що психічний розвиток, навчання й поведінка людини в різних умовах, а також і його психологічне й психічне здоров'я не можна розглядати поза зв'язком даного індивіда з навколишнім середовищем (природної, інформаційної, утворювальної, сімейної й т.п.) і природою в цілому.
Розробці психологічного аспекту екології сприяло розвиток психології як практики й науки, що ставала усе більше значимим фактором сучасного життя. Психологія присутня в повсякденності в різних формах і на різних рівнях. Психологічні прийоми й методи використаються як у професійної, так і в непрофесійному середовищі. Широко поширилися сьогодні курси й тренінги, засновані на високоефективних психологічних технологіях і психотехніках. Активно використаються психологічні прийоми в засобах масової інформації, а в художніх творах прямо або побічно пропагуються концепції психологічних наукових шкіл і напрямків. Це не тільки данина моді, але й прояв тенденції повороту цивілізації у бік гуманістичних цінностей, повороту до людини.
В екологічній психології вивчаються психічні властивості індивіда, особистості й індивідуальності у взаємозалежності від властивостей середовища різного рівня: фізичного, хімічного, біотичного, психологічного, соціального, культурно-історичного, духовного.
З іншого боку, ефективність застосування психологічних знань при рішенні широкого кола вузькопрофесійних завдань досить висока. У цьому змісті психологія універсальна й застосовна скрізь, де є людина, суб'єкт або об'єкт діяльності.
Екологічні проблеми з психологічними тісно пов’язані тому що для екології значимий людський фактор. Щоб це зрозуміти, можна розглянути діяльність людини , у якій поєднується екологія та психологія людини.
Об'єктом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є психологічні аспекти систем «Людина - Середовище» і «Людина-Природа».
Даний об’єкт існував і тоді, коли не було самої науки -екології. Таким чином, категорія “оточуючого середовища” є однією з базових. Зазначимо, що позиції дослідників поділилися на дві групи. Одні вважають, що об’єктом екологічної психології включає лише відносини “людина - природа”, інші - включають у поняття “оточуючого середовища” також техногенні та соціогенні характеристики умов життя.
Предметом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є дослідження психологічних закономірностей і феноменів взаємодії людини з навколишнім середовищем з метою визначення шляхів розвитку людини й середовища в процесі цієї взаємодії.
Від народження до смерті людина знаходиться у певному екологічному просторі, який певним чином впливає на неї, але і сама людина формує цей простір, будує його, або, навпаки, руйнує. Від того, як людина сприйматиме цей простір, як побудує свої стосунки з ним, залежатиме її психологічний стан. Адже відомо, що невдало побудований екологічний простір (наприклад, тісна або темна кімната з затхлим повітрям, невдало підібрані кольори жилого або робочого приміщень ) негативно впливає на психічний стан людини. З іншого боку, сьогодні з’явились нові психотерапевтичні методи: терапія мистецтвом, природотерапія, маринатерапія, ароматерапія, які широко використовують екологічні чинники (як штучні, так і природні) для лікування психічних захворювань, депресивних станів та загального поліпшення настрою і працездатності людини.
І, нарешті, Чорнобильська катастрофа показала, як людська діяльність може вплинути на екологію у планетарному масштабі. Адже аварію на ЧАЕС за її наслідками визнано катастрофою планетарного масштабу. Наслідки цієї катастрофи вивчають не тільки екологи та радіологи, але й медики, біологи, соціологи. Психологічні наслідки Чорнобильської катастрофи вивчають психологи, що працюють у різних галузях психології: соціальної, медичної та екологічної, зокрема, радіоекологічної психології.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми енергетики
Енергетика - найважливіший фактор у процесі перетворення природи людиною. Виробництво енергії, її транспортування і споживання набули глобального характеру. Створений людством енергетичний потенціал з ...
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...