Водна оболонка, або гідросфера
Вся маса води на Землі знаходиться в безпреривному русі – в кругообігу. Вода випарюється з поверхні океану та суші, поповнюючи запаси атмосферної вологи. Із атмосфери у вигляді дощу та снігу вона повертається в океан та на сушу, при цьому опади, які випали на сушу, живлять річки та підземні води. А річковий стік поповнює частину води морів та океану, яку вони витрачають на випаровування. Опади збагачують і грунт вологою, яка необхідна для родючості. Більше однієї третини води з суші випаровується рослинами.
Рушійними силами цього кругообігу є:
- енергія сонця, під дією якої вода випаровується і конденсується пароподібна волога, виникають повітряні та морські течії;
- сила тяжіння, під дією котрої падають краплі дощу, тече по схилу вода в річки тощо.
Вода виконує дуже важливі екологічні функції:
- це головна складова частина всіх живих організмів;
- за участю води здійснюються численні процеси в екосистемах;
води світового океану – основний кліматоутворюючий фактор, головний акумулятор сонячної енергії й "кухня" погоди для всієї планети;
- вода – один з головних видів мінеральної сировини, основний природний ресурс, що споживається людством.
Водні ресурси безперервно відновлюються в процесі кругообігу води і при правильному використанні можуть ніколи не закінчитись.
Кругообіг єднає не тільки різні види води на Землі. Він з'єднує водну оболонку з іншими сферами нашої планети: атмосферою, літосферою та біосферою. З гідросферою пов'язані такі екстремальні природні явища, як шторми, підтоплення, повені тощо.
Основним джерелом водопостачання для людини є річковий стік, який на території України розподіляється нерівномірно: 70% стоку припадає на північно-західну частину держави, де проживає біля 40% населення, а 30% - на Донецькій, Придніпровській та Південний регіони, в яких проживає біля 60% населення. Головне джерело води для України – р. Дніпро. Велике занепокоєння викликає стан малих річок України. Їхня роль величезна: досить згадати, що 90% населених пунктів держави розташовано саме в долинах малих річок і користується їхньою водою.
Підземні води мають не менше значення для забезпечення населення водою. В Україні близько 70% населених сіл і селищ міського типу задовольняють свої потреби в питній воді за рахунок ґрунтових вод (колодязів).
Цікаві статті з розділу
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...