Характеристика криворізького залізорудного басейну як комплексного техногенного родовища
Криворізький залізорудний басейн - найбільший в Україні басейн з покладами багатих залізних руд, головний гірничо-видобувний центр країни, розташований на території Дніпропетровської області. Видобуток та збагачення залізної руди здійснюється на Новокриворізькому , Південному , Північному , Інгулецькому і Центральному ГЗК. Описание офисные светильники потолочные светодиодные на нашем сайте.
Об’єм відходів Кривбасу оцінюється в 10 млрд. т та складає більш 30 % від загальної кількості промислових відходів підприємств України.Тут видобувається понад 80% залізорудної сировини і виробляється 20% металу України. В зв’язку з цим, територія Криворізького басейну відноситься до найбільш техногенно порушених в світі [24].
Промислові відходи Криворізького басейну віднесені до комплексних техногенних родовищ тому, що містять в собі різні види відходів та досліджуються комплексно.Досить висока комплексність Криворізьких залізорудних родовищ обумовлена особливостями генезису, геологічними умовами залягання і складом залізистих кварцитів, вміщуючих, бічних і розкривних порід. У межах родовищ ті породи, які розкриваються кар’єрами, представлені гранітами, мігматитами, гнейсами, амфіболітами та ін. Покров складний різноманітними лесовидними суглинками, глинами, пісками, вапняками, тальковими сланцями та іншими породами [25].ТР включають три основних види техногенних відходів, які потребують подальшої переробки:
. Відвали гірських порід. На території Кривбасу у відвалах накопичено понад 2,16 млрд.м3 гірських порід.
. Відвали шламових відходів, збагачення залізистих кварцитів від збагачувальних фабрик ГЗК. Загальний обсяг шламових відходів у шламосховищах складає понад 2,4 млрд.м3.
. Відходи шлаків металургійного комбінату. Відходи Криворізького металургійного комбінату і Криворізької ТЕС ВАТ «Дніпроенерго» складають 76,2 млн. т. Сюди входять:
сталеплавильні і доменні шлаки;
металургійні шлами;
прокатні окалини;
золо-шлакові відвали.
У басейні сконцентровані гігантські підприємства гірничодобувної промисловості концерну Укррудпром: п’ять найбільших ГЗК з десятьма кар’єрами глибиною більше 300 м для відкритого способу опрацьовання і 17 шахт глибиною 80-1300 м для підземного видобутку залізних руд; найбільші виробничі потужності металургійної промисловості - ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» і коксохімічний завод, а також заводи з виробництва цементу, вихідної сировини для лакофарбової промисловості, будівельних матеріалів та інші підприємства. Видобуток сирої залізної руди відкритим способом і переробка її до залізовмісної продукції, як зазначалося вище, здійснюється п’ятьма ГЗКами: Південним (ПГЗК), Новокриворізьким (НКГЗК), Центральним (ЦГЗК), Інгулецьким (ІнГЗК) і Північним (ПівнГЗК) [26].
Цікаві статті з розділу
Дослідження соціоекологічної системи свинокомплексу в Баштанському районі
Метою
курсової роботи є аналіз соціоекологічної системи свинокомплексу в Баштанському
районі. Для досягнення мети було розроблено карту-схему території розташування
екосистеми, обгрунтовано ...
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...
Охорона вод басейну р. Інгулець від впливу ГЗК
Загально відомий факт, що основою народногосподарського
комплексу Кривбасу є залізорудна промисловість, яка базується на одному з
найбільших у світі родовищ залізної руди. В промисловий комп ...