Техногенні родовища: терміни, визначення, основні поняття
Різні об’єкти складування відходів визначаються таким чином:
Об’єкт для розміщення відходів - полігони зі знешкодження та захоронення промислових і побутових відходів, шламонакопичувачі, хвостосховища та інші споруди, облаштовані і експлуатовані відповідно до проектів; санкціоновані звалища, тобто дозволені органами виконавчої влади території (існуючі майданчики) для розміщення промислових відходів, але не облаштовані у відповідності зі СніП.
Полігони зі знешкодження та захоронення промислових і побутових відходів - споруди для розміщення промислових і побутових відходів, облаштовані і експлуатовані відповідно до проектів.
Шламонакопичувачі, хвостосховища, золошлакосховища - споруди для розміщення хвостів збагачення корисних копалин, осадів стічних вод, шламів, шлаків, зол, мулів і т.п. рідких, пастоподібних або твердих відходів, облаштовані відповідно до проектів.
Відвали, терикони - штучний насип з відвальних ґрунтів корисних копалин, промислових, побутових відходів.
Техногенно-мінеральні об’єкти характеризуються безліччю різних показників.
Так, за характером утворення вони поділяються на ті, які:
утворилися в результаті видобутку корисних копалин. До них відносяться відвали розкривних і вміщуючих порід, спецвідвали позабалансових руд, які піддалися лише механічному впливу (дроблення, переміщення);
утворилися в процесі переробки мінеральної сировини (шламо-і хвостосховища, відходи металургійного, хімічного та іншого переділу і т.д.). Матеріал таких техногенно-мінеральних утворень відрізняється від природного не тільки за гранулометричним складом, але нерідко і за вмістом цілого ряду хімічних речовин і новоутворень, що виникли в процесі переробки та зберігання.
За тривалістю зберігання ТМО поділяються на:
поточні, які утворилися і накопичуються в процесі поточного видобутку та переробки мінеральної сировини;
ТМО минулих років (лежалі), утворені в результаті діяльності підприємств в попередній період. Вони можуть бути враховані і числитися на балансі підприємства як тимчасово заскладовані з метою подальшого користування, або не враховуватися і не перебувати на балансі. У ряді випадків виробник лежалих відходів може бути невідомий зважаючи на давності подій (безгосподарні ТМО).
За морфологічними ознаками ТМО можна розділити на два типи:
ТМО насипні, утворені у вигляді пагорбів і териконів;
ТМО намивні, утворені шляхом заповнення западин земної поверхні.
Серед техногенних об’єктів, представлених відвалами порожніх гірських порід, за їх складом і екологічним впливом слід виділити два різновиди:
ТМО, складені гірськими породами що слабо руйнуються протягом зберігання;
ТМО, складені гірськими породами що швидко руйнуються і окислюються.
До першого різновиду відносяться техногенні об’єкти, утворені при видобутку і переробці залізних руд, нерудної мінеральної сировини (азбесту, будівельних матеріалів, виробів каменів і т.п.). Ці утворення складені гірськими породами, стійкими до процесів вивітрювання і окислення, і не містять екологічно шкідливих компонентів. Основною можливою областю застосування цих техногенних утворень є виробництво будівельних матеріалів для різних галузей будівництва: відсипання дорожнього полотна, будівництва гребель і дамб, щебінь та гравій для бетонів і т.д. Головною перешкодою використання техногенних відвалів цього типу може бути відсутність роздільного складування порід і мінеральних агрегатів з різними складами і фізичними властивостями, змішування їх у процесі відсипання.
Цікаві статті з розділу
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...