Періодизація розвитку екологічного менеджменту
Д. Боткін, А. Шнайдер, Д. Медоузов не стали розвивати напрям геологічного управління підприємством, а зосередили свою увагу на еколого-економічних показниках та унормуванні екологічних процесів в виробництві. В Україні цим аспектам діяльності виробництв приділяли увагу Г.В. Дуганов, С.І. Денисов, Б. Боровських. Однак питання організації природоохоронної діяльності на підприємствах, на жаль, фактично не досліджувалися.
Організація екологічних процесів на виробництві та питання екологічного управління стали розглядатися наприкінці 80-х років минулого століття. Активно велося унормування природоохоронної діяльності, запроваджувалися заходи щодо зниження відходів, застосування ресурсозберігаючих технологій. Однак природоохоронні заходи на вітчизняних підприємствах не були скоординованими, не було чіткої програми організації та контролю природоохоронної діяльності, була відсутня система зв’язку «екологія - економіка» на підприємстві. Західні вчені та економісти першими стали приділяти увагу цьому напрямку, систематизувати організацію та вводити природоохоронне управління на промисловому підприємстві. Нового розвитку цей процес набув після низки міжнародних конференцій на початку дев'яностих років. Найбільш активно цей процес розпочався з середини дев'яностих років, тоді було сформовано основні поняття в цій галузі: «екологічний менеджмент», «екологічне управління», «менеджмент навколишнього природного середовища».
Аналіз вітчизняної наукової літератури дозволяє зробити висновок про існування двох рівнів управління станом навколишнього природного середовища: макро- і мікрорівень. Більшість науковців та вчених займається дослідженнях макрорівня. На сучасний момент дослідження на мікрорівні, рівні підприємств, недостатньо розвинуті, дослідження мікрорівня за галузевим напрямом також не отримали розвитку.
Цікаві статті з розділу
Історичні аспекти заповідної справи на Херсонщині
Актуальність теми. З метою охорони природних ландшафтів від надмірних
змін внаслідок господарської діяльності людини на території України створюють
природоохоронні території. Найважливішими ...
Дослідження якості води в басейні річки Стир
Аналіз сучасного стану водних ресурсів, рівня їх забруднення, екологічного стану є одним із найактуальніших питань сьогодення.
Якість води - це сукупність нормованих хімічних і біологічних характерис ...
Розроблення системи автоматизації процесу очищення нікельмістких стічних вод
Охорона навколишнього середовища
є одним з основних завдань народного господарства. У зв'язку з цим проблема
очищення стічних вод промислових підприємств і населених місць придбала
особливо ...