Охорона праці
Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною виробничої діяльності підприємства і в цілому покладається на керівника підприємства та безпосередньо на керівників виробничих підрозділів, в обов'язки яких входить дотримання вимог правил пожежної безпеки, проведення протипожежних інструктажів, що здійснюються одночасно з інструктажами з охорони праці, обладнання виробничих приміщень первинними засобами гасіння пожежі. Також: виробничі приміщення обладнують пожежними щитами, на яких розміщують ломи, сокири, лопати, багри, відра та біля них ящики з піском і бочки з водою.
Висновки та пропозиції
У дипломній роботі на ландшафтно-екосистемних засадах наведено характеристику трансформації у просторі і часі лісових екосистем Правобережжя середнього Дніпра в умовах аеротехногенного забруднення. Запропоновано напрями та способи підвищення стійкості лісових екосистем, удосконалення фітоіндикації забруднення атмосфери, лісовідновлення, озеленення та збереження біорізноманіття.
1. Основними екологічними загрозами для лісових екосистем Правобережжя середнього Дніпра є промислове забруднення атмосфери фітотоксикантами NH3+NOх+SO2, яке періодично перевищує середньорічні ГДК.
2. За 1988-2011 рр. промислові викиди аерофітотоксикантів у м. Черкасах зменшились у 2,8 раза внаслідок економічної кризи 90-х років ХХ ст. Проте санітарний стан соснових деревостанів лісового масиву «Черкаський бір» продовжує погіршуватися. У найбільш пошкодженому урочищі «Сосновка» в радіусі до 19 км від промислової зони на площі 8,8 тис. га деревостани сильно ослаблені.
. Техногенне зрідження деревного намету лісових насаджень Черкаського бору призводить до збільшення освітленості та температури піднаметового простору лісу. Це спричиняє активізацію розвитку нижчих ярусів фітоцезу (підросту, підліску, чагарників, трав’яно-лишайниково-мохового надґрунтового покриву), що зумовлює зміну видового складу лісових насаджень.
. У приузлісній (0-2 км з боку міста) смузі Черкаського бору зріджені та пригнічені у розвитку деревостани сосни звичайної змінює листяний підріст та густий підлісок. Тобто монокультури сосни звичайної перетворюються у складні за будовою багатоярусні фітоценози.
. У трав’яно-лишайниково-моховому надґрунтовому покриві зріджених насаджень знижується кількість лісових видів (папоротей та мохів), їх витісняють світлолюбні сорняки, що заносяться з агроугідь, лучні рослини та азотофіли (внаслідок надходження техногенного азоту до 2 км вглиб лісового масиву).
. Аеротехногенне забруднення спричиняє трансформацію структури соснових деревостанів: зміну домінантів у деревостані; звуження на 1 м товщини кронового шару фотосинтезу деревного намету; зміну співвідношень груп дерев за розвитком та станом.
1. Для зниження техногенного забруднення атмосфери шкідливими речовинами необхідно забезпечити удосконалення технологічних процесів на систем очистки підприємствах-джерелах викидів
2. Необхідно сприяти природному поновленню лісів та створенню лісових культур з участю листяних видів відповідно до природних типів деревостанів, у яких дуб звичайний та інші листяні породи формують другий ярус, а перший - сосна звичайна.
. Перед вразливими об’єктами природно-заповідного фонду доцільно створювати щільні буферні узлісся із стійких видів листяних дерев
Цікаві статті з розділу
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Формування якості та захисту поверхневих вод
Якість води є наслідком двох основних процесів - надходження речовин із
зовнішніх стосовно даного водному об'єкт джерел і внутріводоймних змін, що
відбуваються з речовинам унаслідок функціон ...