Фізико-географічні умови розташування басейну річки Тартак
Географічне положення - це розміщення певної територій на земній поверхні, що визначається за її географічними координатами та по відношенню до інших природних, адміністративних та економіко географічних об'єктів.
Річка Тартак розташована в Кіровоградській області.
Герб Кіровоградської області Прапор Кіровоградської області
Площа області.
Площа становить 24,6 тис. км² (4,1% від території України). Протяжність області з півночі на південь становить майже 148 км, із заходу на схід - 335 км.
Рельєф басейну.
Область розташовується на південних схилах Придніпровської височини. Таке місцезнаходження обумовлює дуже нерівний горбистий рельєф, на території області знаходиться велика кількість балок і ярів. Дуже актуальною проблемою є водна ерозія ґрунтів.
Клімат області.
Клімат: помірно континентальний. Зима м'яка, з частими відлигами, а літо спекотне. Середня температура липня + 21 °C, січня - 5,5 °C. Опади випадають найчастіше влітку і восени у вигляді дощів.
Ґрунти в басейні річки Тартак.
Ґрунти області характеризуються високою родючістю. Ґрунтовий покрив області характерний для перехідної зони від південного лісостепу до північного степу.
У північній частині області переважають чорноземи потужні малогумусні із вмістом гумусу 5,0% та середньогумусні із вмістом гумусу трохи більше 5,5%. Значні площі тут займають чорноземи в різному ступені реградуровані, а також чорноземи опідзолені, темно-сірі опідзолені та сірі опідзолені ґрунти.
Для південно-східних районів найбільш поширеними ґрунтами є чорноземи звичайні, середньо - та малогумусні, а в південній частині - чорноземи звичайні малогумусні малопотужні.
За механічним складом ґрунти північних районів - важкосуглинисті, південних - легкосуглинисті, а в Придніпров`ї - легко - та середньосуглинисті.
Водойми області.
Річки області належать до систем Дніпра і Південного Бугу. Значущі притоки Дніпра - Тясмин, Інгулець і Цибульник, Південного Бугу -Тартак, Синюха і Синиця.
Тартак витікає з невеликого лісового озерця біля села Бровкове північніше Кіровограда. Тече в південному напрямку в межах Придніпровської височини; у пониззі протікає Причорноморською низовиною і розділяється на рукави. Біля Миколаєва впадає в Південний Буг. У верхів'ях річка має вузьке, звивисте русло; на ділянці між селами Костичі і Виноградівка - плавні; в середній течії русло розширюється до 30 м, в нижній - до 80 м і більше. Глибина річки переважно 0,7 - 1,2 м, швидкість течії - до 0,5 м / с (1,8 км / год). Притоки Тартака- Сугоклія, Аджамка, Кам'янка, Громоклія, Березівка та інші.
Живлення переважно снігове і дощове. Середні витрати води біля села Новогорожене (118 км від гирла) 8,84 м³/с. Замерзає у першій половині грудня, льодостав нестійкий; скресає наприкінці лютого - в першій половині березня.
Вода Тартака використовується для водопостачання і зрошення - у басейні річки споруджена зрошувальна система на площі 33 тис. га. Верхні ділянки Тартака та його приток зарегульовані - тут побудовані ставкові господарства; в ставках, крім всюдисущих риб, таких як карась, короп і деяких інших, зустрічаються піскар, вівсянка, окунь, уклея.
Цікаві статті з розділу
Вимірювальні канали контрольно-вимірювальних систем в екології
Температура, як параметр теплового процесу, не піддається безпосередньому
вимірюванню. Одночасно вона є функцією стану речовини i зв'язана з внутрішньою
енергією тіл, а через енергію зв'язан ...
Розрахунок максимальної нестачі кисню при органічному забрудненні р. Сіверський Донець
Серед розчинних
речовин, що потрапляють в океан із суші, велике значення для мешканців водного
середовища мають не тільки мінеральні, біогенні елементи, але й органічні
залишки. Винесення в ...
Екологічне значення сукцесій
Якщо біогеоценоз не перебуває в стані швидкої або середньої сукцесії, то
продукція, біомаса й видове багатство в ньому коливаються навколо певного
середнього значення в результаті процесів с ...