Міграція та трансформація пестицидів у навколишньому середовищі
Поряд з органічною речовиною сорбентами пестицидів є глинисті мінерали. Відокремити значення органічних сполук і глинистих мінералів важко, адже зазвичай у ґрунті вони знаходяться у вигляді глинисто-металорганічних комплексів, які є більш ефективними сорбентами, ніж їх складові поодинці.
Сорбція органічною речовиною та органо-мінеральними комплексами здійснюється за багатьма механізмами: іонообмінним, водневим зв’язком, протонуванням, силами Ван-дер-Ваальса, координаційними зв’язками. Неполярні молекули можуть зв’язуватися гідрофобними зв’язками.
Завдяки випаровуванню, дистиляції з водяними парами, міграції за межі кореневмісного шару токсиканти також видаляються з ґрунту.
З ґрунту пестициди вимиваються дощовими, талими, зрошувальними або ґрунтовими водами, забруднюючи підземні та поверхневі водні об’єкти. Цей процес інтенсифікується при ерозії земель.
Якісні та кількісні перебудови ґрунтових мікробоценозів є підтвердженням того, що мікроорганізми по-різному реагують на пестициди, які надходять у ґрунт [79]. Застосування пестицидів веде до суттєвого інгібування сапрофітної мікрофлори, мікробів, що використовують органічні і мінеральні форми азоту, актиноміцетів і міксоміцетів, стимулюючи при цьому ріст і розмноження автохтонної мікрофлори, що мають катаболічні плазміди і здатні перетворювати ширше коло субстратів.
Надзвичайно важливим фактором впливу на мікробну деградацію пестицидів є аерація. У природних умовах створюються аеробні, анаеробні та мікроаерофільні умови.
У зв’язку з цим поглинання і розкладання пестицидів у рослинних організмах під дією ферментних систем, утворення в результаті гідролітичних та окисно-відновних реакцій стійких нетоксичних комплексів набувають більшого значення як важливі фактори детоксикації полютантів.
Рослини різних видів не однаково впливають на пестициди у ґрунті та швидкість їх детоксикації, що пов’язано з відмінністю кореневих виділень та специфікою ризосферної мікрофлори. Накопичення пестицидів у тканинах рослин з наступним вилученням їх надземної маси також сприяє зменшенню вмісту токсикантів у ґрунті забрудненої ділянки [150].
Цікаві статті з розділу
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...