Пестицидне навантаження на екосистему та наслідки недбалого господарювання
Потоками атмосферного повітря пестициди можуть переноситись на далекі відстані від місця застосування. Транспорт пестицидів з повітрям може призводити до забруднення як ближніх, так і віддалених екосистем. Масштабна робота по вивченню транспорту пестицидів у гірському районі Сієра Невада поблизу Національного парку секвой і в басейні річки, 30% води якої використовують при вирощуванні кукурудзи та сої, дозволила сформулювати основні закономірності процесів перенесення пестицидів з урахуванням гідробіологічних, метеорологічних і ландшафтних особливостей.
У Нідерландах організована робоча група для розробки моделі оцінки ризику експозиції атмосферного повітря. Параметром токсичного ефекту обрано недіюча концентрація в стаціонарному експерименті [226, 191].
Роботою Т.Л. Макарчук підтверджено особливу небезпеку для здоров’я людини забруднення навколишнього середовища в результаті надзвичайних подій. Спостереження за розкладанням трефлану у відходах після аварії автотранспорту при транспортуванні (м. Київ, 1996) показало, що через три роки після події вміст пестициду у ґрунті значно перевищував ГДК і для досягнення безпечної концентрації необхідно ще не менше двох років.
Оцінка небезпеки від застосування гербіцидів може бути достовірною лише за умови використання «правильних» методів визначення залишкових кількостей пестицидів у різних середовищах.
Розширення і поглиблення моніторингу пестицидів, виробництво і застосування препаратів нових поколінь, значне зменшення норм внесення нових препаратів (до 50 г/га), впровадження нових технологій застосування вимагають постійного вдосконалення методів визначення мікрокількостей пестицидів.
Дослідження проводяться в кількох напрямках. Значну увагу приділено вдосконаленню відомих та розробці нових методик, що мають високу чутливість і точність.
Розроблено методики, які дають можливість визначити більше 100 пестицидів в одному зразку, що дозволяє значно скоротити тривалість і вартість аналізу [180, 181].
Зменшення норм витрат препаратів вимагає значного зменшення кількісних меж визначення до нг/кг продукту. Таким вимогам відповідають методи рідинної хроматографії з мас-спектрометричним детектуванням. Досвід застосування рідинних хроматографів з тандемною мас-спектрометрією (РХ / МС / МС) для визначення пестицидів у різних середовищах у Німеччині показав ефективність використання такого типу апаратури не тільки для наукових досліджень, а й для рутинних аналізів. Для підвищення селективності визначення розроблені імуноферментні методи ідентифікації пестицидів різної хімічної будови.
У рамках проекту ЄС 96/46 розроблена методика газохроматографічного з мас-спектрометричним детектуванням визначення 16 пріоритетних пестицидів (фосфорорганічні, деякі хлорорганічні і піретроїдні препарати) в цільній крові з метою екобіомоніторінгу. Тривалість аналізу 20 хвилин, об’єм крові 1 мілілітр. Чутливість визначення 0,03-0,2 мкг/мл.
Врешті-решт пестициди харчовими ланцюгами потрапляють в організм людини. Тому, не меншого занепокоєння викликає здоров’я населення, яке вже декілька поколінь поспіль харчується «хімізованими» продуктами харчування, споживає воду, якість якої в багатьох регіонах України викликає сумнів. Звідси масові випадки зниження імунітету, хронічна втомлюваність, часті респіраторні захворювання, дерматити незрозумілої етіології, повальні прояви алергії та онкологічні захворювання, з етіології яких виключити екологічні чинники просто не можливо.
Аналіз міжнародного досвіду дозволяє не тільки узагальнити накопичені знання, а й визначити основні шляхи вирішення проблеми безпечного для здоров’я людини застосування агрохімікатів в Україні. Особливо, враховуючи те, що маркування в нашій країні не прийняте, а органічну продукцію знайти дуже важко. Саме тому, на перший погляд занадто гучна фраза «від лану до столу» на нашу думку є єдиним виходом з цієї складної ситуації. Оскільки лише при ретельному та чесному контролі сировини на всіх етапах її переробки, починаючи з «чистого» органічного поля, розумного процесу переробки, транспортування та зберігання, і закінчуючи «здоровим» процесом приготування їжі можливе повноцінне здорове життя.
Цікаві статті з розділу
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...
Діяльність озер та боліт у формуванні мінеральних ресурсів
Актуальність. Ми живемо в
епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли
нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери
нашої планети, що ...
Екологічний рух світовий досвід та українські реалії
Актуальність теми дослідження проблем екологічної політики
України на сучасному етапі зумовлена об’єктивними потребами національного
розвитку, імперативами сучасної світової глобалізації та ...