Стан ґрунтів у зоні функціонування ДП «Іваньківський цукровий завод»
Використання земельних ресурсів цукровим заводом у с. Іваньки не відповідає вимогам природокористування. Порушені екологічно допустимі співвідношення площ ріллі, природних кормових угідь, лісових і водних територій, що негативно впливає на стійкість агроландшафту і НПС, в цілому. Сільські поселення зазнають постійного забруднення ґрунтів відходами цукрового заводу, опадами з різноманітними пило газовими речовинами, в т.ч. нафтопродуктами.
Поблизу цукрового заводу, за даними центру Облдержродючоті, в ґрунтах у зоні функціонування заводу склався негативний баланс поживних речовин, поширилась дегуміфікація, значно збільшилися площі середньо - та сильнолужних ґрунтів, особливо в західній частині розташування заводу. Велике занепокоєння викликає інтенсивне підлуження ґрунтів поблизу технічних ставків, що в ряді випадків формує проблеми для аборигенних компонентів всієї екосистеми. На території Черкаської області налічується 222,3 тис. га земель, які підлягають деградації. Основними деградаційними процесами є вітрова та водна ерозія, підкислення та засолення ґрунтів. Останнім часом посилились деградаційні процеси, пов'язані з забрудненням ґрунтів сірководневими сполуками, нафтопродуктами, також відмічено залишки хлорорганічних пестицидів і солей важких металів. Найбільше проявів техногенного забруднення спостерігається в районах складування відходів (дефекатів) та в районах транспортування та розміщення буртів буряків цукрових. Широкого прояву набули деградаційні процеси ґрунтового покриву, пов’язаних із засоленням кальцієвими сполуками та залишками добрив із ґрунту, який кріпиться до коренеплодів. В результаті чого формується хімічна та механічна ерозія (3.2.3).
Рис.3.2.3. Деградація ґрунтового покриву в зоні функціонування Іваньківського заводу
, листопад 2011 р.
Площа порушених земель в зоні складування відходів від цукрового заводу,а саме дефекатів склала 2,75 га. Рекультивацію земель проведено на площі 0,006 тис. га. Слід зазначити, що для розв'язання проблеми рекультивації земель необхідні значні кошти і без фінансової підтримки з боку держави вирішити цю проблему самостійно область на даному етапі не має можливості.
Отже, ситуація щодо стану ґрунтів у зоні діяльності цукрового заводу відноситься до незадовільної. А так як відомо, що ґрунтовий покрив є одним із головних і найцінніших природних ресурсів будь-якого куточку держави, тому його охорона від негативного впливу ерозійних процесів, забруднення, інших видів деградації має знаходитися під постійним і ретельним контролем. Такі умови дадуть можливість уникнути деградаційним процесам й на інші екосистеми, зокрема, що відносяться до приватного сектору. Основними причинами погіршення екологічного стану ґрунтового покриву є його надмірне переущільнення, у зв’язку з транспортними, технологічними процесами щодо приготування сировини.
Впродовж 2009- 2011рр. Державною екологічною інспекцією в Черкаській області проведено 105 перевірок у різних районах, де функціонують промислові об’єкти. Іваньківський, Тальнівський цукрові заводи були ретельно обстежені й зокрема, до другого заводу за порушення природоохоронного законодавства на порушників складено 8 протоколів, сума штрафів склала 3,8 тис. грн.
В районі функціонування Іваньківського цукрового заводу виявлено 5 випадків засмічення земель: на площі 600,7 м2, нарахована сума збитків склала 35,4 тис. грн. Пред'явлено 2 позови на суму 3,1 тис. грн., винесено 2 рішення про стягнення коштів.
Цікаві статті з розділу
Екологічна характеристика населеного пункту Мізоч
Проблема захисту навколишнього середовища одна з найважливіших
задач сучасності. Викиди промислових підприємств, енергетичних систем і транспорту
в атмосферу, водойми і надра на сучасному ст ...
Сучасний екологічний стан Антарктичного півострова
Антарктичний півострів - це постійна низька температура повітря, майже постійні сильні вітри. Високий рівень ультрафіолетового опромінювання, низький атмосферний тиск і розріджене повітря теж не підні ...
Еколого-ландшафтні особливості Кордівки (м. Чернігів)
Актуальність. Місто – це
антропогенна екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і
побутових споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну
від сіл ...