Еколого-географічна характеристика Ємільчинського району Житомирської області
Житомирська область, як адміністративно - територіальна одиниця, утворена 22 вересня 1937 року. Її обласний центр - місто Житомир. Вона розташована в північно - західній частині України. За своєю територією - 29,9 тис. кв. км, що становить 4,9% території України, вона є однією з найбільших серед інших областей і за цим показником посідає п’яте місце. За характером рельєфу область поділяється на південно - західну підвищену частину, що розташована в межах Придніпровської підвищеності, і північно - східну понижену, слабо розчленовану, в складі якої виділяється Овруцький кряж, - в межах Поліської низовини. В цілому рельєф переважно рівнинний і лише злегка пересічений. Область багата на різноманітні корисні копалини, за що її справедливо називають « Урал в мініатюрі», де розробляються понад 200 родовищ. Своєрідна в області гідрографія. По її території протікає 246 річок загальною довжиною майже 6 тис. км та близько 2,5 тисячі струмків довжиною майже 6 тис. км. На річках створено більше 40 водосховищ. Всі ріки належать до басейну Дніпра, вони неширокі і неглибокі, течія в них здебільшого спокійна, і протягом тривалого періоду вони використовуються для господарських потреб [2].
Область виділяється своєю лісистістю і наявністю перезволожених та заболочених земель. Ліси займають майже третину її території, а за лісо ресурсами, які становлять понад 200 млн. куб. м, область посідає перше місце в Україні Рослинний світ Житомирщини характеризується великою різноманітністю флористичних комплексів і є джерелом цінних рослинно - сировинних ресурсів: лікарських, харчових, технічних, вітамінних тощо. На її території водиться 2783 види тварин, з яких 96 занесені до Червоної книги України.За фізико - географічними і грунтово - кліматичними умовами та практикою адміністративно - територіального управління область поділяється на три зони. Перша - лісостепова, до якої входять Андрушівський, Бердичівський, Любарський, Попільнянський,Ружинський і Чуднівський райони; друга, або перша поліська - Брусилівський, Дзержинський, Житомирський, Коростишівський, Новоград - Волинський, Черняхівський, Радомишльський і Овруцький райони; третя зона, або друга поліська - Баранівський, Володарсько - Волинський, Ємільчинський, Коростенський, Лугинський, Малинський, Народицький, Олевський, Червоноармійський райони.
Житомирщина має вигідне фізико - географічне та економічне розташування. Її територія вкрита широкою мережею міжнародних, внутрішньодержавних та внутрішньо обласних шляхів сполучень. Так, на 1 тис. кВ. км території припадає 37,7 км експлуатаційної довжини залізничних колій - майже стільки, як в середньому по Україні; автомобільних шляхів загального користування - 273 км, або на 3 км більше загальнодержавного рівня. Донедавна авіаційне сполучення здійснювалось з десятком населених пунктів. По території області проходять потужні нафтопровід та нафтопродуктопровід протяжністю по 210 км кожний. Широка мережа газових та електричних ліній, трансформаторних підстанцій. Все це сприяє розвитку найрізноманітніших видів економічної діяльності.
Погодно - кліматичні умови регіонів сьогодні привертають до себе все більшу увагу не лише як важливі і невід’ємні фактори життєдіяльності, а й в плані ресурсів природокористування. До них відносять тепло і вологу атмосфери, атмосферні опади, енергію вітру та сонця тощо. Кліматичні ресурси вважають практично невичерпними, проте й вони зазнають негативного впливу внаслідок використання та забруднення відходами господарської діяльності людини, радіоактивними речовинами [7].
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми Венеції
Венеція (Venezia) - місто в Північній Італії. Це морський курорт, центр міжнародного туризму світового значення, місце проведення міжнародних кінофестивалів, художніх виставок. Венеція - область у поб ...
Екологічний стан міста Біла Церква і Білоцерківського району Київської області
У третє тисячоліття людина має увійти з новою філософією життя, згідно з
якою вона є часткою єдиної людської сім’ї, планетарного братства з високою
екологічною культурою, в основі якої лежат ...
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...