Зміни лабільності Карбону органічних сполук
Оцінка якісних параметрів органічної речовини ґрунту передбачає визначення відношення її мобільних фракцій до валового вмісту Сорг (Федорос, Попов, 1997; Попов и др., 2004). Отримана інформація дозволяє охарактеризувати лабільність (мобільність) органічних речовин ґрунту, що є одним із найважливіших параметрів стану ґрунтової екосистеми.
На рис. 4.12 зображено профільні зміни відносного вмісту різних фракцій що дозволяють кількісно оцінити величину лабільного пулу органічної частини ґрунту: екстраговані холодною водою органічні речовини, екстраговані гарячою водою органічно речовини, легкоокиснювані органічні речовини. (жовтень 2008 року)
Рис. 4.12 Лабільність органічних сполук Карбону,%
З наведених даних видно, що, часом, відносний вміст визначених фракцій змінюється за профілем не синхронно. Це свідчить про різну чутливість застосованих методів і необхідність їхнього паралельного використання для забезпечення комплексного вивчення лабільного пулу Сорг.
Фракція екстрагованих холодною водою органічних речовин розподілена у профілях досліджуваних ґрунтів нерівномірно. Відносний вміст СЕХВОР суттєво змінюється як за профілем, так і за варіантами досліду. У контролі зафіксоване поступове збільшення вмісту цієї фракції за профілем від 1,49 у верстві 0-5 см до 3,35% на глибині 15-20 см. Нижче за профілем, кількість СЕХВОР зменшується, крім верстви 35-40 см, де її вміст у складі Сорг зростає до 3,90%, що в 1,8 рази більше, ніж у суміжному вищерозташованому шарі ґрунту. Подібний розподіл відносного вмісту СЕХВОР властивий також дослідженим агроекосистемам. Натомість, в лісових едафотопах, що зазнали антропогенного впливу внаслідок рубань різної інтенсивності виявлено значне ускладнення органопрофілю. Варіанти РПВГ і ГВВГ характеризуються появою нових зон накопичення водорозчинних органічних сполук на глибинах 20-25 та 30-40 см, що, ймовірно, пов’язано зі зміною якісного складу ОЧҐ, зокрема вмісту гідрофільних і гідрофобних компонентів (Степанов, Милановский, 1989). В цілому, вплив рівномірно-поступового та групово-вибіркового рубань другого ярусу на ґрунт супроводжувався накопиченням водорозчинних органічних сполук (ЕХВОР) в нижній частині профілю. Натомість у варіанті СВГ крива змін відносного вмісту ЕХВОР практично ідентична контрольному варіанту, що свідчить про стабілізацію системи на новому (нижчому) стаціонарному рівні.
Вміст фракції екстрагованих гарячою водою органічних речовин, подібно до ЕХВОР сильно змінюється як за профілем, так і за варіантами досліду. В цілому, відносний вміст СЕГВОР у дослідженій півметровій товщі ґрунту є значно вищим, ніж СЕХВОР. У контролі - в 5,18 разів, на вирубках - в 1,89, 0,95 та 8,65 разів у варіантах РПВГ, ГВВГ і СВГ відповідно, в агроекосистемах - в 3,63 та 3,90 на сінокосі та ріллі відповідно. Масштаби профільних змін відносного вмісту СЕГВОР значно більші, ніж СЕХВОР. Так у варіанті РПВГ у верстві 30-35 см за вмістом ЕХВОР, розмір лабільного пулу збільшився в 1,38 рази, порівняно із верствою 25-30 см, а за ЕГВОР - в 1,76. У варіанті ГВВГ (верства 20-25 см) - в 1,65 проти 1,96 разів. Максимальний відносний вміст ЕГВОР виявлено у верстві 35-40 см варіанту СВГ. Проте, така закономірність не є загальною і у тому ж варіанті досліду у верстві 35-40 см діагностовано зону накопичення ЕХВОР і зменшення вмісту ЕГВОР. Це ж відбувається і в ґрунтах сінокосу та ріллі (за всім профілем) і пов’язано, на нашу думку з поповненням високо мобільних фракцій лабільного пулу ОЧҐ (ЕХВОР) за рахунок запасів органічних сполук у більш стабільних (потенційно доступних для мінералізації) депо, які кількісно можна оцінити шляхом екстракції гарячою водою.
Цікаві статті з розділу
Екологічний рух світовий досвід та українські реалії
Актуальність теми дослідження проблем екологічної політики
України на сучасному етапі зумовлена об’єктивними потребами національного
розвитку, імперативами сучасної світової глобалізації та ...
Моніторинг екологічного стану ґрунтів сільськогосподарського призначення
Проблема збереження ґрунтового покриву сільськогосподарських угідь та родючості ґрунтів набула загрозливих масштабів. Це пов’язано зі значною розораністю території, із збільшенням викидів у земл ...
Розробка методологічних засад інтегрованого управління лісовими ресурсами
Звіт про НДР: 64 стор., 5 рис., 15 табл., 67
використаних джерел.
Об’єкт дослідження - лісові ресурси модельних підприємств Криму,
Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісост ...