Легкоокиснювані фракції органічної частини ґрунту
Рис. 4.10 Діаграми діапазонів профільних змін вмісту СЛОР в едафотопах гемеробних екосистем (жовтень 2009 року)
Оскільки, в наших експериментах застосовано багатофакторний оціночний комплекс ОЧҐ, нижче буде дано порівняльний аналіз інформативності методу перманганатного окиснення й інших методів (ЕХВОР, ЕГВОР) оцінки лабільного пулу ОЧҐ.
З метою подальшого фракціонування легкоокиснюваних органічних сполук проведено оцінку кінетики окиснення Сорг 0,02 М KMnO4 в інтервалі від 30 до 240 с з кроком 30 с (рис. 4.11). Проаналізовано вміст СЛОР в активній зоні ґрунту.
Рис. 4.11 Кінетика окиснення Сорг у ґрунті 0,02 М КMnO4, с
З наведених даних видно, що якість органічної частини ґрунту суттєво відрізняється за варіантами досліду. За абсолютними значеннями, а також конфігураціями кінетичних кривих, їх можна типологічно об’єднати у дві групи. До першої входять К, РПВГ, ГВВГ, до другої - СВГ, С, Р. Отримані дані підтверджують правильність кластеризації, зробленої у 3 розділі нашої роботи, коли на підставі валового вмісту Карбону органічних сполук було проведено групування досліджених едафотопів у кластери, за рівнем антропогенної трансформованості. Як і тоді, варіант СВГ потрапив у кластер сильно трансформованих екосистем, разом із агроекосистемами ріллі та сінокосу. З наведених на рис. 4.11 видно, що органічна частина ґрунту зазнала суттєвих якісних змін після проведення рубань різної інтенсивності і, головно, суцільної вирубки другого ярусу.
В активній зоні ґрунту олігогемеробних лісових екосистем (К, РПВГ, ГВВГ) зосереджено більше високомобільних органічних сполук, ніж в інших варіантах досліду. Якщо кількість СЛОР, визначено у експерименті тривалістю 240 с прийняти за 100%, то в контролі, а також варіантах РПВГ і ГВВГ продовж перших 60 с було окиснено 81,1, 80,1 та 76,3% відповідно. Натомість у едафотопах сінокосу та ріллі - лише 64,5 та 56,4%, що склало 1,74 мг·г-1. Наступна фракція оксинюється проміжку від 90 до 150 секунд в ґрунтах агрекосистем і від 90 до 180 - лісових.
В подальших дослідженнях, заплановано зменшити крок (від 30 до 10 с), а також збільшити час проведення експерименту. Проте, вже отриманих даних достатньо, щоб підтвердити припущення про суттєву якісну відмінність між ОЧҐ за варіантами досліду, яка проявляється у зміні конденсованості органічних сполук, і, як наслідок, у різних значеннях енергії активації. Детальніше зміни якості органічної частини ґрунту внаслідок знеліснення розглядається у 6 розділі.
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Моніторинг поверхневих вод Сандракського водосховища
Кожен майбутній економіст, спеціаліст народного господарства, кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні на ...