Градієнтний підхід до оцінки інтенсивності профільних змін вмісту Карбону органічних сполук
Такого ж висновку приходимо й порівнюючи органопрофілі досліджуваних ґрунтів - на 2 та на 3 рік після проведення рубань (рис.3.2, 3.3). У варіантах, де було застосовано менш інтенсивні системи рубань (рівномірно-поступову та групово-вибіркову) на 3 рік після проведення лісогосподарських заходів втрати ґрунтом органічних сполук пришвидшуються, натомість після суцільної вирубки субдифікатора - сповільнюються.
Застосування градієнтного підходу дозволило оцінити інтенсивність зміни вмісту Сорг і визначити профіль розподілу значень досліджуваної ознаки. Цю градієнтну оцінку вже застосовують у сучасних ґрунтознавчих і екологічних дослідженнях, зокрема для характеристики розвитку первинних процесів ґрунтоутворення при біоремедіації (Щеглов и др., 2001) й вивчення змін гумусового профілю чорноземів (Иванов, Чендев, 2010).
Органопрофіль не є статичною незмінною в часі характеристикою ґрунту, а закономірністю поєднань і розподілу різноманітних форм органічної частини ґрунту. О. Бахмет (2006) відзначає, що сьогодні не існує чітких класифікаційних критеріїв, за якими можна було б категоризувати морфотипи і стратотипи органічної речовини ґрунту, а також його органопрофілі. Оцінка інтенсивність змін вмісту Сорг за профілем ґрунту, дозволяє чіткіше стратифікувати ОЧҐ не тільки за вмістом Карбону органічних сполук, але й за її лабільністю з виділенням зон високої і низької інтенсивності змін.
Застосований диференціальний підхід до оцінки ОЧҐ дозволив виявити зони напруження у структурі органопрофілю й ідентифікувати характер їхніх змін під впливом зовнішніх факторів. З огляду на наведені на в таб. 3.1 і 3.2 дані, суттєві зміни інтенсивності профільних змін Сорг, внаслідок часткового знеліснення, відбуваються до глибини 40 см. Саме у цих межах розміщена зона найбільшої ризосферної активності фітоценозів досліджуваних екосистем.
На нашу думку, різний характер профільних змін вмісту Сорг в контрольному та дослідних варіантах свідчить про різну якість органічної частини ґрунту, зокрема різне співвідношення лабільних (в тому числі, водорозчинних) і стабільних органічних сполук, яке склалося в едафотопі після видалення різної кількості субедифікатора. Оскільки, ці зміни у ґрунтовому резервуарі Карбону лісової екосистеми, пов’язані з втратою його ємності і дисипацією елемента у суміжні середовища, передусім в атмосферу у формі СО2, їх детальний аналіз буде дано в наступних розділах.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми, пов’язані з експлуатацією теплових двигунів
Світу, в якому ми живемо, загрожує серйозна небезпека. Втручання людини у тендітну рівновагу природи - розвиток техніки і промисловості - може нанести непоправну шкоду оточуючому нас прекрасному довкі ...
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...