Градієнтний підхід до оцінки інтенсивності профільних змін вмісту Карбону органічних сполук
Такого ж висновку приходимо й порівнюючи органопрофілі досліджуваних ґрунтів - на 2 та на 3 рік після проведення рубань (рис.3.2, 3.3). У варіантах, де було застосовано менш інтенсивні системи рубань (рівномірно-поступову та групово-вибіркову) на 3 рік після проведення лісогосподарських заходів втрати ґрунтом органічних сполук пришвидшуються, натомість після суцільної вирубки субдифікатора - сповільнюються.
Застосування градієнтного підходу дозволило оцінити інтенсивність зміни вмісту Сорг і визначити профіль розподілу значень досліджуваної ознаки. Цю градієнтну оцінку вже застосовують у сучасних ґрунтознавчих і екологічних дослідженнях, зокрема для характеристики розвитку первинних процесів ґрунтоутворення при біоремедіації (Щеглов и др., 2001) й вивчення змін гумусового профілю чорноземів (Иванов, Чендев, 2010).
Органопрофіль не є статичною незмінною в часі характеристикою ґрунту, а закономірністю поєднань і розподілу різноманітних форм органічної частини ґрунту. О. Бахмет (2006) відзначає, що сьогодні не існує чітких класифікаційних критеріїв, за якими можна було б категоризувати морфотипи і стратотипи органічної речовини ґрунту, а також його органопрофілі. Оцінка інтенсивність змін вмісту Сорг за профілем ґрунту, дозволяє чіткіше стратифікувати ОЧҐ не тільки за вмістом Карбону органічних сполук, але й за її лабільністю з виділенням зон високої і низької інтенсивності змін.
Застосований диференціальний підхід до оцінки ОЧҐ дозволив виявити зони напруження у структурі органопрофілю й ідентифікувати характер їхніх змін під впливом зовнішніх факторів. З огляду на наведені на в таб. 3.1 і 3.2 дані, суттєві зміни інтенсивності профільних змін Сорг, внаслідок часткового знеліснення, відбуваються до глибини 40 см. Саме у цих межах розміщена зона найбільшої ризосферної активності фітоценозів досліджуваних екосистем.
На нашу думку, різний характер профільних змін вмісту Сорг в контрольному та дослідних варіантах свідчить про різну якість органічної частини ґрунту, зокрема різне співвідношення лабільних (в тому числі, водорозчинних) і стабільних органічних сполук, яке склалося в едафотопі після видалення різної кількості субедифікатора. Оскільки, ці зміни у ґрунтовому резервуарі Карбону лісової екосистеми, пов’язані з втратою його ємності і дисипацією елемента у суміжні середовища, передусім в атмосферу у формі СО2, їх детальний аналіз буде дано в наступних розділах.
Цікаві статті з розділу
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...
Екологічно чисті ліки. Вимоги до їх виробництва
На мій запит у пошуковому ресурсі мережі Internet про якість сучасних ліків в Україні
з'явилося майже 80 тисяч невтішних посилань від "Усі хвороби від...
ліків"(газета "День&q ...