Природні джерела забруднення
антропогенний атмосфера озоновий парниковий
До природних джерел відносяться виверження попелу і газів вулканами, лісові і степові пожежі, насичені солями морські бризки і тумани, пил з еродованих ґрунтів і тонкий пісок пустель, рослинний пилок, мікроорганізми, виділення тварин, а також космічний пил. Про деяких детальніше.
Вулкан
- геологічна освіта, часто конічної форми, яке виникло над каналом або тріщиною в земній корі під час сильного і тривалого виверження. Коли відбуваються виверження, розплавлена порода, або магма, з глибини Землі піднімається до поверхні і або з гігантською силою викидається, або витікає через отвір разом з уламками скель і виділенням газу.
На сучасному етапі еволюції земної кори найбільша кількість рихлих порід викинута при виверженні вулкана Тамбора на індонезійському острові Сумбава в 1815г. Загальний об’єм викидів склав тоді близько 150км3. Друге по потужності виверження вулкана відбулося в 1835г., коли огнедишна Козегвіна в Центральній Америці викинула 50км3 породи. Найбільша кількість отруйних газів пішла в атмосферу при виверженні вулкана Маунт-Пеле на острові Мартініка в Карибському морі. Катастрофа відбулася в 1902г. Вулканічні отруйні гази, що вивільняються з величезного кратера сіяли смерть навколо себе в радіусі 10км.
Серед всіх відомих природних катастроф наймогутніший вибух відбувся в 1883г. при несподіваному пробудженні вулкана Кракатау на одному з островів-маляток, розташованих навколо острова Ява (Індонезія). Вибух був такої колосальної сили, що був чутний на тринадцятій частині земної поверхні. З жерла вулкана при цьому викинуто більше 20км3 порід. Камені летіли на відстань 55км, і через 10 днів пил розлетівся в радіусі 5330км.
При виверженні вулкана Святої Олени в 1980г. у небо піднявся стовп пороши і попелу заввишки 20км, осідання попелу випали в радіусі 800км. [6]
В атмосфері Землі присутні різноманітні органічні домішки
, які є продуктами життєдіяльності організмів. Це вуглеводні спирти, органічні кислоти, ефіри, альдегіди. Фітогенні хімічно активні газоподібні продукти виділення отримали назву атмовітамінів. Вони використовуються багатьма організмами для життєвих потреб. Органічні речовини, які згубно діють на бактерії, мікроорганізми, гриби отримали назву фітонциди.
Щорічне поступлення в атмосферу морських солей
оцінюється від 0,700 до 1,5 млрд. т, винесення ґрунтового пилу - 7-700 млн.т. Утворення аерозолей внаслідок лісових пожеж - 35-360 млн.т. Сумарно від усіх джерел в атмосферу поступає до 2,3 млрд. т. аерозолей природного походження.
Якщо природні джерела забруднення не перевищуються ГДК, то вони не спричинюють істотних змін повітря. Інтенсивне поширення природного джерела забруднення на певній території (викиди попелу і газів вулканами, лісові і степові пожежі) може стати серйозною причиною забруднення атмосфери.
Такі явища зумовлюють іноді утворення світлонепроникного екрана навколо Землі, а також зміну її теплового балансу. Проте природні забруднення атмосфери здебільшого не завдають великої шкоди людині, бо відбуваються за певними біологічними законами і регулюються кругообігом речовин, виявляються періодично.[5]
Цікаві статті з розділу
Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної
діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це
природні утворення, які характеризуються родючістю - здатні ...
Сучасні екологічні проблеми озера Сиваш та шляхи їх вирішення
Дипломна робота представлена на 50 сторінках, має 7 рисунків та 2 таблиці. При написанні роботи було використано 56 літературних джерел.
Тема дипломної роботи – Сучасні екологічні проблеми озер ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...