Якість води та фактори, що її формують
В усі часи людство так чи інакше використовувало воду. Причому, основним її джерелом, в першу чергу, були річки. Саме тому до річок ставились з особливою повагою, берегли їх навіть у тих випадках, коли води було вдосталь. З розвитком цивілізації на жаль змінились не тільки об'єми водокористування, але і саме ставлення до річки як джерела життєдайної вологи. Людина відірвалась від природи, беручи воду з комунального крану, вона забула про першоджерела, з яких ця вона надходить. З розвитком господарства людина навантажувала водні екосистеми і особливо малі річки, в басейнах яких мешкає переважна більшість населення.
Сьогодні в Україні можна зустріти як ще збережені річки з криштально чистою, наче бризки діамантів, водою, так із непрозорою, брудною, а інколи, вода в річках має різнокольорові відтінки, з масною густою масою, яку взагалі важко назвати водою. Відповідно і річки поділяють на чисті і забруднені. Разом із тим в усіх річках є вода і, щоб її, таку різну, якось кількісно чи якісно охарактеризувати і порівняти ввели поняття "якість води". Під цим терміном розуміють різнофакторну кількісну і якісну оцінку її хімічного складу та фізико-хімічних і біологічних властивостей, які визначають придатність води для використання в конкретних цілях.
В основі оцінки якості води лежать три групи показників, зокрема:
фізичні - колір, запах, прозорість, наявність завислих речовин, каламутність тощо;
хімічні - вміст кисню, мінеральних і органічних речовин, розчинених газів, забруднювачів не характерних для водного об'єкту або таких, вміст яких перевищує регламентовані норми (гранично допустимі концентрації - ГДК);
гідробіологічні - розвиток фіто- і зоопланктону, фіто- і зообентосу, перифітону, вищих водних рослин, індекс сапробності, інтенсивність фотосинтезу та дихання гідробіонтів тощо [18, 78].
Звичайно, визначена якість води відповідає якомусь споживчому стандарту - питної води, води для поливу сільськогосподарських культур, для промислових цілей, для риборозведення тощо.
Формування якості води у річках забезпечується сукупністю гідрохімічних, бактеріологічних, гідрологічних процесів, фізико-географічних і гідрометеорологічних особливостей регіону та рівня антропогенного впливу на водозбір. Весь цей вплив проявляється через процеси обміну речовин між різними середовищами.
Інші властивості природної води визначає водневий показник рН та окисно-відновний потенціал - Eh. До нормативних показників, що найбільш часто застосовуються при визначенні якості поверхневих вод, належать кисневий показник, який характеризує вміст розчиненого у воді кисню та його біологічне споживання (БСК); токсикологічні показники, зокрема вміст азоту - амонійного, нітратів, нітритів, важких металів, пестицидів, вміст нафтопродуктів, фенолів тощо.
Якість природних вод - є результатом сукупності складних процесів обміну речовинами на рівні біологічної складової гідроекосистем з одного боку і алохтонними потоками з площі водозбору. Якість води залежить від багатьох складових у тому числі і від фізико-географічного положення водойми, та головне на сьогодні - від рівня антропічного навантаження. Відповідно якість води є як результатом сукупності природних процесів, так і результатом впливу на них комплексу антропічних факторів.
Багатофакторність процесу формування якості води обумовлює складність його вивчення, а недостатність теоретичних та методичних розробок, інструментальних методів нерідко знецінює спроби розкриття механізму формування якості води, перешкоджає вивченню і розробці науково обґрунтованих підходів до управління та раціонального регулювання якості води [18, 80].
Процес формування якості води залежить від комплексу факторів, що складаються безпосередньо у даній водоймі. Комплекс факторів, що впливають на якість води, складають 5 основних блоків: гідрометеорологічний, гідрохімічний, гідробіологічний, фізико-географічний та антропічні. Їх можна назвати основними складовими регулювання якості води. Кожен із цих блоків характеризується великим переліком показників, які відтворюють специфічні властивості.
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан Ємільчинського району Житомирської області
На
Землі скорочуються ареали і знижується чисельність багатьох видів живих
організмів. Багато з них зникає через діяльність людини.
У
природи ми беремо все необхідне для нашого життя. Ал ...
Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне
середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному
складі ґрунтового покриву широких територій. У загальн ...
Екологічна оцінка впливу діяльності ЗАТ Юрія м. Черкаси на довкілля
Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній
промисловості та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Це пов'язано з
тим, що продукція молочної галузі займає в ...