Проблема водопостачання якісної питної води
Залишається нерозв'язаною проблема водопостачання якісною питною водою південних районів країни (Одеська і Миколаївська області). До того ж, через обмеженість водних ресурсів і забруднення виникають труднощі з використанням води з р. Дністра, яка береться для міського водопроводу Одеси. Запропонований свого часу проект водопостачання регіону в комплексі каналу Дунай-Дніпро не було реалізовано через недостатню екологічну та економічну обґрунтованість доцільності цього будівництва. Планувалося відбирати для каналу 35 км3 води на рік з Кілійського гирла.
У середині 90-х рр. майже в 250 міських населених пунктах України якість питної води, що подається централізованими водопроводами, мала відхилення від норми. Усього ж питна вода, що за хімічними показниками неповністю відповідала нормативам, становила близько 17 % загального обсягу питного водопостачання.
З чим же пов'язана небезпека зниження якості питної води? Насамперед з погіршенням якості води джерел водопостачання (зокрема поверхневих вод), що відбувається внаслідок забруднення їх стічними водами. Так, обсяг стічних вод, скинутих у водні об'єкти України в 1998 р., становив 11,7 км куб. (у 1990 р. - 19,3 км куб., максимальний). Зменшення обсягу стічних вод, як і обсягу використання води, пов'язане із загальною економічною кризою в державі, яка супроводжується скороченням виробництва.
Основними видами стічних вод є промислові, господарсько-побутові і сільськогосподарські. Перші два види, як правило, надходять через загальний каналізаційний колектор на міські очисні споруди, на яких вони очищаються, зокрема біологічними методами (в аеротенках, біофільтрах, метантенках тощо). Лише після цього стічні води скидаються у поверхневі водні об'єкти (в основному річки) з тим, що вони будуть асимільовані річковими водами внаслідок процесів самоочищення. Вплив стічних вод на якість природних вод залежить від ефективності роботи очисних споруд, що значною мірою пов'язано з економічними чинниками. Скидання забруднених стічних вод без очищення у водні об'єкти заборонено. Потужність очисних споруд з біологічними методами очищення в Україні становить близько 8,3 км куб.
Для промислових стічних вод характерними є такі забруднюючі речовини, як важкі метали, нафтопродукти, феноли тощо. Для господарсько-побутових - значна кількість хвороботворних бактерій, яйця гельмінтів, СПАР (синтетичні поверхнево-активні речовини миючих засобів) та ін.
Якщо вплив цих видів стічних вод можна контролювати і регулювати, оскільки вони скидаються у водні об'єкти централізовано, то набагато складнішою є ситуація з сільськогосподарськими стічними водами, оскільки змив із сільськогосподарських угідь має роззосереджений характер і може бути поверхневим та ґрунтовим. Сільськогосподарські стічні води не можна інтегрувати в централізовану систему скидання у водні об'єкти (за винятком зворотних вод на деяких зрошувальних масивах). Тому визначення їх впливу на якість води водних об'єктів є набагато складнішим завданням, аніж для промислових і господарсько-побутових стічних вод.
Характерними забруднюючими речовинами сільськогосподарських стічних вод є сполуки азоту (насамперед нітрати) і фосфору, які потрапляють на угіддя здебільшого з азотними і фосфорними добривами, а також пестициди, які використовуються у боротьбі зі шкідниками і бур'янами. Нітрати і пестициди є токсичними для гідробіонтів речовинами, а сполуки фосфору - поживою, що супроводжується активним розвитком водоростей з наступним їх відмиранням, розкладанням (гниттям) і, як наслідок, несприятливими екологічними умовами у водному об'єкті.
Цікаві статті з розділу
Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної
діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це
природні утворення, які характеризуються родючістю - здатні ...
Сталий розвиток Чернігівської області
На початку ХХ століття зміни
природного середовища розглядалися як побічний ефект розвитку промисловості.
Екологічні проблеми, що виникали з часом намагалися розв’язувати в межах
охорони пр ...
Аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод
Проблема охорони навколишнього середовища продовжує залишатись однією з
найбільш складних у глобальному аспекті. Особливо гострою вона є у регіонах з
високим промисловим потенціалом, де в на ...