Основні напрямки покращення меліоративних робіт на Ратнівщині
Кожній сільській раді слід прийняти рішення про введення меліоративного податку, який давав, би можливість акумулювати грошові засоби на періодичні ремонти внутрігосподарської мережі каналів і споруд. Крім того, необхідно повернутись до старої системи господарювання, коли кожен колгосп чи радгосп мав у штаті гідротехніка, причому з освітою, тобто меліоративні системи обслуговували професіонали.
На основі проведених досліджень, з урахуванням масштабів виконаного осушення і його екологічних наслідків, доцільно здійснити заходи по найбільш раціональному використанню болотних комплексів. Передбачається повністю припинити первинне осушення боліт і заболочених земель, зберігаючи їх в природному стані. Зменшення неосушених типових болотних ландшафтів буде сприяти не тільки збереженню природних екосистем і генофонду, специфічної флори і фауни для майбутніх поколінь, але й стабілізації кліматичних та інших екологічних факторів у біосфері, дасть можливість використати ці болота у вигляді еталонів для вивчення закономірностей розвитку природи в умовах зрослого антропогенного тиску.
Із залишених торф'яних боліт частина буде становити заповідний фонд, решта - резервний. Значення останнього буде рости в міру вдосконалення технології і підвищення ефективності використання торфу для потреб народного господарства. Резервний фонд буде мати головним чином ресурсне значення, служити базою для заготівлі ягід і лікарських рослин, створенню штучних і напівштучних плантацій цінних рослин, місцем рекреаційного використання і додаткової заготівлі кормів, які необхідно розширити [14, 4].
На охоронних болотах заказників, заповідників і національних парків планується здійснити заходи по відновленню екологічної рівноваги, зокрема - відтворенню цінних представників флори і фауни, що дасть можливість додатково одержати матеріали для їх штучного розмноження і виведення більш продуктивних форм. Крім того, намічено припинити неорганізований збір ягідних і лікарських рослин.
На осушених землях поряд із заходами по підвищенню продуктивності сільськогосподарського виробництва потрібно добитися зниження виробітку торфу. Для цього переорієнтувати основний напрям ведення сільського господарства в бік розвитку м'ясо-молочного тваринництва. З цією метою терміново провести реконструкцію старих малоефективних і не благополучних в екологічному відношенні меліоративних систем, знизити шкоду, якої вони завдають навколишньому середовищу і галузям народного господарства, впровадити ґрунтозахисну систему землеробства, що включає поряд з іншими заходами створення полезахисних лісових насаджень. Це буде сприяти збереженню родючості ґрунтів і зниженню забруднення поверхневого стоку продуктами ерозії.
Цікаві статті з розділу
Токсикологічна характеристика забруднюючих речовин води
1. Наведіть стислу токсикологiчну
характеристику забруднювачів води та вкажiть їх нормування згідно завдання.
2. Запропонуйте методи очистки від
забруднювачів. Оцініть зменшення маси ви ...
Еколого-економічні проблеми водокористування та шляхи їх вирішення
Водні запаси на Землі
величезні, вони утворять гідросферу - одну з потужних сфер нашої планети.
Гідросфера - найважливіший елемент біосфери. Вона поєднує всі води земної кулі,
включаючи оке ...
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...