Розробка рекомендацій по обмеженню і попередженню негативних і небезпечних геологічних та техногенних процесів
Проводячи оцінювання небезпеки зсувів, необхідно враховувати: структурно-геологічні властивості території, рівень сейсмічного ризику, типи порід, кількість атмосферних опадів, гідрологічну обстановку, швидкість танення снігу, міцність порід схилів та укосів гір, навантаження схилів, зміну порід у процесі вивітрювання, проведення будівельних робіт без врахування особливостей рельєфу та геологічних умов місцевості, підрізання схилів гір під час прокладання доріг, магістральних трубопроводів, ліній електропередач та інші фактори.
Для боротьби з карстовими процесами можна застосовувати наступні заходи:
. Припинення доступу поверхневих і підземних вод до порід, які карстуються, шляхом регулювання поверхневого стоку і влаштування дренажів.
. Штучне обрушення покрівлі карстових пустот і заповнення їх глинистими породами. До цього вдаються при будівництві залізниць і шосейних доріг, трубопроводів.
. Цементація порід основ споруд, так створюється підземний водонепроникний бар‘єр і одночасно породи зміцнюються.
Важливо своєчасно помітити перші ознаки зсуву, скласти правильний прогноз його подальшого розвитку. Потрібно врахувати, що зсуви рухаються з максимальною швидкістю в основному в початковий період, надалі вона поступово знижується.
Зменшити масштаби біди або й запобігти зсуву можуть своєчасно організований контроль за станом схилів і дотримання протизсувного режиму.
Якщо зсув розпочався, то, як показує досвід, потрібно, по-перше, зупинити його, для чого терміново звести тимчасові споруди, по-друге, провести комплекс капітальних інженерних робіт, які б і надалі не допускали розвитку подібних явищ.
Боротьба з водною ерозією включає цілий комплекс протидії ерозійних заходів: організаційно-господарських, агротехнічних, лісомеліоративних і гідротехнічних з урахуванням зональних умов зволоження, рельєфу, ступеня прояву ерозії.
Організаційно-господарські заходи передбачають насамперед раціональне землевпорядження території, при якому розробляють плани протиерозійних заходів та їх реалізації.
Особливу увагу приділяють посівам ґрунтозахисних культур, сівозміни, насиченим багаторічними травами, і буферним смугах, що складається з однорічних і багаторічних рослин. Найбільшою ґрунтозахисної ефективністю володіють посіви багаторічних трав (коефіцієнт ерозійної небезпеки досить низький - 0,08 … 0,01).
Лісомеліоративні заходи в основному спрямовані на створення полезахисних, водорегулюючих лісових і чагарникових смуг, які закладаються поперек схилів, лісових насаджень (прибалкових, прибалочних і на схилах балок і ярів).
У завдання гідротехнічних заходів входять затримання і регулювання поверхневого схилового стоку за допомогою різних гідротехнічних споруд: терас різного типу, валів, водовідвідних каналів на схилах для перехоплення та відведення стоку талих і зливових вод, вершинних водотоків, а також укосів ярів , гребель в ярах і балках та ін.
В умовах зрошуваного землеробства головну увагу приділяють запобіганню іригаційної ерозії. При цьому важливу роль грають прийоми обробки ґрунтів і способи поливу.
Захист довкілля є важливим соціально-економічної завданням. Для ефективного захисту навколишнього середовища
необхідно законодавчо ввести принцип обмеження шкідливих техногенних впливів, зокрема викидів небезпечних речовин. За аналогією з принципами радіаційного захисту людини, згаданими вище, можна сказати, що принципи захисту навколишнього середовища полягають у тому, що:
· повинні бути виключені необґрунтовані техногенні впливи;
· нагромадження шкідливих речовин у біоценозах, техногенні навантаження на елементи екосистем не повинні перевищувати небезпечні межі;
· надходження шкідливих речовин в елементи екосистем, техногенні навантаження повинні бути настільки низькими, наскільки це можливо з обліком економічних і соціальних факторів.
техногенний геологічний природний запоріжжя
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми озера Сасик
Тема мого дослідження – екологічні проблеми озера Сасик. Ця тема була, є і завжди буде актуальною. Екологія має багато визначень: наука про будинок, місцеперебування; наука про вивчення взаємин ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...
Радіоактивне забруднення
Особливе
місце у забрудненні оточуючого середовища займає радіоактивне забруднення.
Найбільшою з них у всій Європі є Чорнобильська катастрофа яка і стала наслідком
радіоактивного забрудненн ...