Антарктичний щит сьогодні
Як же реагує Антарктичний льодовиковий щит на підвищення температури? Сучасні детальні геодезичні виміри показують, що зміни, які відбуваються, є неоднорідними, а деякі ділянки льодовикового щита знаходяться у стані рівноваги. У середньому для всього материка щорічне снігонакопичення дорівнює 170 мм. Це свідчить про те, що щорічно поверхня материка одержує 2000 м куб. води, звісно, у твердому вигляді. Якщо льодовиковий щит перебуває у стані рівноваги, то стільки ж льоду повинно з нього виходити. Тобто відколюватися від краю льодовика, утворюючи айсберги (танення майже не відбувається на материковій частині Антарктики). Дослідження показали, що деякі льодовики рухаються зі швидкістю 1000 метрів на рік, але цього недостатньо, аби досягнути стану рівноваги Тобто деяка частина льоду має залишатися щорічно па материку.
Наведений розрахунок визначає баланс маси льодовикового купола Антарктики, тобто співвідношення приходу (акумуляції) та витрат (абляції) маси снігу та льоду на льодовику протягом певного відрізку часу. Протягом останніх 50 років завдяки потеплінню збільшилася кількість хмарних днів та снігопадів у районі Антарктичного півострова. Завдяки цьому можливо компенсується скорочення розмірів льодовиків.
Ймовірно, що на положення берегової лінії Антарктиди та на антарктичне зледеніння в цілому впливає зміна рівня океану. Якщо рівень Світового океану знижується, Антарктичний льодовиковий покрив починає наступати, якщо піднімається - відбувається його регресія (відхід).
Щоб зрозуміти процеси, які відбуваються, та передбачити майбутнє льодовикового щита, треба мати дані для побудови моделей, які повинні надати достовірну інформацію про минуле та подальшу долю льодовикового купола Антарктики.
За підрахунками американського геолога Джона Стоуна, лід у Західній Антарктиді може зовсім розтанути лише через 7 тисяч років. За останню тисячу років, відзначає Стоун, товщина крижаного панцира щорічно зменшувалася приблизно на 5 сантиметрів. На його думку, цей процес, можливо, не пов'язаний із «глобальним потеплінням». Поступове танення льодовикового покриву Антарктиди є частиною природного процесу, що триває мільйони років. Сучасні дослідження показали, що клімат регіону знаходиться під значним впливом коливань клімату у тропічному та субтропічному секторах Південного океану [9, 34].
Цікаві статті з розділу
Заходи по покращенню стану атмосферного повітря
Для
того щоб покращити повітряний стан необхідно провести ряд заходів, а саме :
технологічні
;
архітектурно
- планувальні ;
санітарно
- технічні ;
законодавчі
;
Схема
роботи цикло ...
Проблема водних ресурсів України
Сьогодні
в усьому світі збільшується інтерес до проблем водних ресурсів та прогнозування
їх впливу на здоров’я населення. Проблема забезпеченості людства водою є
глобальною, а для її виріше ...
Екологічна ситуація в Полтавській області
Охорона навколишнього природного середовища,
раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки
життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та с ...