Прогноз та розрахунки вмісту важких металів
у буряку спостерігається перевищення ГДК по цинку у 2,8 разів, по свинцю - у 1,6 рази, по залізу у 1,5 рази, , по марганцю 1,2 рази;
у цибулі спостерігається перевищення ГДК по хрому - 2,1 рази, по цинку у 1,9 разів, по свинцю та кадмію - у 1,3 рази;
На підставі зробленого дослідження можна зробити такі головні висновки:
1. Пріоритетними забруднюючими речовинами у рослинній продукції Борівського району є цинк та свинець. Концентрації яких у всіх зразках городніх рослин є вищі за ГДК від 1,2 до 2,8 разів.
2. Специфічними забруднювачами для моркви та цибулі є кадмій та хром, для буряка - залізо та марганець.
. При порівнянні концентрацій важких металів, що накопичуються у різних овочах встановлено, що найбільш забрудненими є морква та в меншому ступені буряк. При цьому у всіх проаналізованих овочах зафіксовано досить високий вміст цинку, з перевищенням ГДК.
Таким чином, встановлено, що на території Борівського району на відносно чистих алювіальних лучних ґрунтах вирощується городня продукція з досить значним вмістом важких металів. Можна припустити, що така ситуація обумовлена надходженням забруднюючих речовин до ґрунту іншими шляхами (наприклад, з атмосферними випадіннями)
Невисокі показники накопичення свідчать про низький вміст розчинної форми металів у ґрунті й наявність ґрунтових та рослинних бар’єрних механізмів. Враховуючи те, що Борівський район належить до степової зони й, відповідно, характеризується переважанням випаровування над кількістю опадів майже у 2-3 рази, слід зазначити, що це може лімітувати розвиток біологічних процесів і транспортування розчинних у воді сполук.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Економічний механізм природокористування та природоохоронної діяльності
Нині у світі активізується процес переходу від фронтальної,
споживацької моделі функціонування національних господарств до моделі
екологобезпечного самопідтримуючого соціально-економічного р ...
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...