Екологічні дослідження флори і фауни, що потерпають від забруднення
Борівський район відносно рослинного районування відноситься до північної частини лівобережного степу України. Ліса і лісові насадження складають 7.6 тис.га. Серед лісових порід переважають сосна (57 % площі лісів) і дуб (32%) є клен, берест, в¢яз. Підлісок складається з ліщини, терену, шипшини. Територія районів в минулому була вкрита степовою рослинністю, між якою подекуди розташовувались островами ліси, які розташовувались не тільки в балках, а й виходили на високі рівні вододілів. На крутих схилах балок залишились невеликі ділянки цілинного степу (ковила, типчак, воронець, пирій тощо) [8]. Строительство футбольного стадиона краснодар.
Рубка лісів здійснюється виключно в санітарних цілях. Ліси мало підпадають захворюванням, із-за слабкого впливу на них викидів промислових підприємств смт. Борова. Більшість ділянок, що вийшла з-під лісу, зараз розорюється і лише крутосхилі балки використовуються під природні кормові угіддя. Чистих дібров залишилось дуже мало, до дубу примішується липа клен (гостролистий, польовий), ясень, груша, яблуня, в’яз та інші.
Трав’яний покрив дібров багато виглядає весною, коли розквітають ефемероїди. Самими першими розквітають проліска сибірська, чистяк весняний. Трохи пізніше квітнуть фіалки, ветрениця дубравна. На початку травня з’являються ясмінник духмяний та інші. З розпусканням листя і затіненням ґрунту в трав’яному покриві переважають осока волосиста, снить. Серед рідкісних рослин можна зустріти кілька видів лісових орхідей: дремник чемерцевидний, любку двохлистову. З ендемів тут росте - хвощ великий.
В місцях з близьким заляганням ґрунтових вод дуже часто зустрічаються березняки і ожинники, де в деревостої серед беріз ростуть окремі сосни і осики, іноді вільха, в підліску черемшина, груша, липа. Можна також побачити конвалію травневу.
В дубово-соснових лісах до основних порід примішуються береза бородавчаста, осина, черемшина, рідко клен гостролистий. Трав’яний покрив дуже добре розвинутий з перевагою злаків - боровий і вузьколистий м’ятними, пирій повзучий. На великих полянах розвинута типово лугова рослинність з перевагою злаків. Добре знайомі такі ендеми, як чабрець або кмін крейдяний, полинь білов’ючна. Не тільки дуже красиві, але й цінні в науковому відношенні такі ендеми і релікти, як лен український, ясменник сіро плідний, левкой духмяний, дрок донський. Багато з них знаходяться під загрозою зникнення і внесені до Червоної книги України.
Рослинність ставків та Червонооскільського водосховища Борівського району представлені болотними травами (осока, рогоза), водними рослинами з плавучими листями (латаття біле, гречиха водяна) і гідрофітів (різні види ряски, роголистник). Паростки підводних рослин багаті молюсками й іншими тваринами. Поблизу річок зустрічаються вологолюбні осоки, калюжниця болотна, ярижник болотний та інші.
Деякі види лікарських рослин підлягають загрозі зникнення, бо їхній збір, який ведеться безконтрольно місцевим населенням для продажу або в особистих цілях, може призвести до зменшення цих видів рослин.
Фауна лісів району дуже багата. Найбільшою видовою різноманітністю є комахи. Жорсткокрилі або жуки, представлені родинами жужелиць і стафілінів - хижаків, що харчуються дрібними комахами, а також молюсками; рогачей - великих жуків з добре розвинутими, личинки яких живуть в гнилій деревині (жук-олень); пластинчатовусих, з яких широко розповсюджені травневий хрущ, золотиста і мраморна бронзівки, жук-носоріг, вусачів - великих жуків з дуже довгими вусами, інколи перевищує їх довжину тіла; божих корівок - добре знайомих хижаків, які їдять тлю і рослиноплідних кліщів; а також короїдів, довгоносиків. В Червону книгу України занесені жук-олень, вусач великий дубовий, вусач мускусний, стафілін волосатий, вусач земляний [8,3].
Загін лускокрилих представлений множиною родин, слід відмітити самих красивих і великих метеликів (махаон, поліксен); білявок, із яких широко розповсюджена лимонниця, німфеолід. Шкідники лісу, такі як злотогузка, пяделиця соснова і медведиць - великих метеликів з яскравим плямистим візерунком. З загіну напівжорсткокрилих, або клопів, зустрічаються червоноклоп безкрилий (клоп-солдатик) і клоп деревинний зелений, суспільні оси (звичайна, чорноморська, лісна, середня, шершень звичайний), дикі бджоли, лісні мурашки.
Павукоподібні представлені різними видами павуків та кліщів.
З земноводних в лісі заселені зелена і сіра жаби. Плазуни представлені вужем звичайним, гадюкою звичайною і мідянкою, які занесені в Червону книгу України.
Тваринний світ Борівського району представлені великим різноманіттям диких тварин і птахів. В останні роки у зв’язку зі зменшенням застосування отрутохімікатів і добрив, відбулось різке збільшення чисельності тварин і птахів (в середньому 200-300%).
Багато птахів, які заселяють ліс від нижнього до верхнього ярусів. На землі гніздяться соловей звичайний, лісний жайворонок, козодій, вівсянка звичайна. В чагарниках будують гнізда славки (садова, сіра), зеленушки. В дуплах дерев гніздяться яскраві дятли, шпак звичайний, синиця (сіра, мала). Крони дерев займають іволга, ворона, сойка, горлиця звичайна, а також деякі хижаки - сокіл, підорлик звичайний.
Цікаві статті з розділу
Система контролю забруднення
З появою людей на Землі
почався вплив їхньої діяльності на кругообіг речовин та енергетичний обмін у
біосфері, почалася трагедія біосфери. Людство, розростаючись чисельно і
розповсюджуючись ...
Заходи щодо зменшення пестицидного навантаження на агроекосистеми
Еколого-технологічна,
санітарно-гігієнічна характеристики та оцінка пестицидів. Збирання високих
урожаїв сільськогосподарських культур у сучасних умовах неможливе без захисту
рослин, який в ...
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...