Державне управління екології та природних ресурсів в Київській області
В рамках Угоди між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та Данським агенством охорони довкілля здійснювався проект "Допомога українським органам влади щодо управління забрудненими ділянками". На виконання проекту проводилася інвентаризація забруднених ділянок, яка включала інформацію поводження з небезпечними відходами на підприємствах і в місцях видалення відходів області.
Про ситуацію, яка склалася на полігоні ТПВ № 5 ВАТ "Київспецтранс".Щороку на полігоні розміщується до 500 тис. т твердих побутових і промислових відходів міста Києва. Під час його експлуатації утворилось, за оцінками різних інституцій, від 300 до 500 тис. тонн токсичних фільтраційних стоків, які є відходами 1 (найвищого) класу небезпеки. Очищення цього фільтрату здійснюється в непарманентному режимі. Через недосконалість протифільтраційного екрану дренажна система полігону не в змозі призупинити забруднення ґрунтових вод та відкритих водойм фільтратом.
У зв’язку з порушенням вимог екологічного законодавства при розміщенні і поводженні з відходами, зокрема і через не вирішення питання знешкодження фільтрату, внаслідок чого в регіоні склалася загрозлива для довкілля і здоров’я населення ситуація, діяльність полігону Держуправлінням екології та природних ресурсів в Київській області протягом останніх шести років неодноразово (у 1999, 2001, 2008 роках) призупинялась.
Однак, попри очевидну екологічну небезпеку для довкілля та здоров’я населення, яка існує тривалий час, Київською міською державною адміністрацією та керівництвом ВАТ "Київспецтранс" проблеми полігону не вирішувалися, необхідні кошти на реконструкцію полігону та модернізацію обладнання не виділялись.
За результатами проведеної в січні 2010 р. перевірки щодо додержання природоохоронного законодавства при експлуатації полігону Головним Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Київській області прийняте Рішення від 26.01.2010 № 1 "Про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності (розміщення відходів) на полігоні твердих побутових відходів № 5 ВАТ "Київспецтранс".
На даний час Рішення не виконується: відходи на полігоні розміщуються, ворота при в’їзді на полігон, які було опломбовано, зірвані з петель, без відповідної проектної документації проводяться будівельні роботи, очисні споруди не працюють, як наслідок, накопичений фільтрат з другої черги полігону підійшов до крайньої межі і почав переливатися через дамбу за межі полігону, що приводить до забруднення прилеглих територій, поверхневих та ґрунтових вод і створює реальну загрозу здоров’ю населення.
Необхідно відмітити, що на подання Київської обласної прокуратури від 27.032010 №07/4-249 вих. підготовлено проект Рішення "Про проведення екологічної експертизи діючого полігону ТПВ №5 ВАТ "Київспецтранс", який буде передано на розгляд на найближчу сесію Київської обласної ради.
Враховуючи ситуацію, яка склалася на полігоні та на підставі ст. 32 Закону України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" на засіданні постійної комісії Обухівської райдержадміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 28.04.2010 р. № 5 вирішено клопотати до Київської ОДА про встановлення режиму надзвичайної ситуації техногенного характеру місцевого рівня на території Підгірцівської сільської ради.
Відповідно даним статистики станом на початок 2010 р. на територіях підприємств накопичилось 4854,846 т токсичних промислових відходів. Із них: 1-го класу небезпеки - 159,07 т, 2-го - 3959,664 т, 3-го - 736,112 т (табл. 1).
Враховуючи, що велика кількість токсичних відходів зберігається на підприємствах області, Держуправління підтримує створення на території Київської області державного підприємства та спеціалізованого полігону із поводження з токсичними промисловими відходами для потреб м. Києва та Київської області (доручення Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 р. №66285/1/1-09 до листа Секретаріату Президента України від 19.12.2009 р. №03-02/5017)
Цікаві статті з розділу
Загальна екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки
річка
басейн атмосфера забруднюючий
Спостереження
за довкіллям набули практичного значення ще на початку розвитку людства,
оскільки кожному індивіду, щоб вижити, необхідно було мати певну суму з ...
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...
Екологічний стан курортних та рекреаційних зон Херсонської області
Актуальність. В останні десятиріччя під дією антропогенних факторів в Херсонській області різко погіршився стан навколишнього природного середовища. Екологічний стан області можна охарактеризувати як ...