Відходи та їх переробка
IV- понад 30000.
За ступенем мінералізації стічні води поділяють на 3 групи:
I - стічні води з мінералізацією до 3 кг/м3 (знесолюються методом іонного обміну);
II - стічні води з мінералізацією від 3 до 10-15 кг/м (знесолення мембранним методом);
III - стічні води з мінералізацією понад 15 кг/м3 (знесолення термічними методами).
За ступенем агресивності стічні води теж поділяють на 3 групи:
І- неагресивні (рН 6,5 .8);
II - слабоагресивні (рН 6,0 .6,5 тарН 8 .9);
III - сильноагресивні (рН < 6 та рН > 9).
Вимоги до стічних вод, які скидають у природні водойми, зумовлені Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" і регламентуються "Правилами охорони поверхневих вод від забруднення стічними водами" та "Правилами санітарної охорони прибережних районів морів". Відповідно до цих правил встановлені нормативи якості води для водойм за двома категоріями водокористування. До першої категорії відносять ділянки водойм, які використовуються для господарсько-питного водопостачання, а також для водопостачання підприємств харчової промисловості. До другої - для купання, занять спортом і відпочинку населення. Встановлені також більш жорсткі нормативи якості стічних вод, що скидаються у водойми, які використовують з рибогосподарською метою.
Гранично-допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин у воді водойми господарського питного та культурно-побутового призначення в мг/л подані в підручнику "Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод " під редакцією проф. Запольського А.К. (Київ: "Лібра", 2000).
Скидання стічних вод у водойми повинно здійснюватись за умови виконання спеціальних вимог, встановлених для цих водойм. Основним показником кількості органічних забрудників, що надходять у водойми зі стічними водами є величина БСК, яка характеризує кількість кисню, що витрачається на біохімічні процеси окислення внесених забруднень. При скиданні промислових вод необхідно враховувати сумарну забрудненість виробничих вод. Для цього вводиться ще один показник -хімічне споживання кисню ХСК, тобто кількість кисню, необхідного для повного окислення органічних речовин, що містяться в 1 л стічної води, за допомогою біхромату калію.
Крім БСК і ХСК при визначенні необхідного ступеня очищення промислових стічних вод необхідно враховувати інші нормативні показники: ідентифікованих у стічних водах, вміст завислих речовин, реакцію рН води водойми, температуру води, кольоровість, запах і мінеральний склад тощо.
Дотримання науково обгрунтованих норм скидання стічних вод у водойми повинно забезпечити ефективне самоочищення води, яке характеризується повною ліквідацією у воді водойми органічних речовин, що потрапили в неї, під впливом мікроорганізмів. Але цього недостатньо для самоочищення води. Під самоочищенням слід розуміти сукупність біохімічних, фізико-хімічних та гідродинамічних (розбавлення) процесів, які зумовлюють зниження концентрації забруднюючих речовин у воді водойми до нормативних показників.
Для визначення і вилучення із стічної води різноманітних домішок, які забруднюють навколишнє середовище, потрібна перш за все обґрунтована їх класифікація. Таку класифікацію запропонував і поклав в основу розробки різноманітних ефективних способів очищення природних і стічних вод акад. Кульський Л.А
Суть класифікації полягає в тому, що всі домішки води поділяють на 4 групи (табл. 16.1). Дві групи належать до гетерогенних систем (суспензії, колоїди, емульсії, піни) і дві - до гомогенних (це речовини, що утворюють з водою молекулярні або іонні розчини).
Згідно з фазово-дисперсним станом домішок пропонується класифікація процесів, що використовується для очищення стічних вод підприємств спиртової промисловості (табл. 16.2).
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми сільського господарства в Україні
В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановува ...
Кліматичні умови
Клімат
області помірно континентальний. Пересічна температура січня - 8,0° на півночі,
- 7,3° на півдні, липня відповідно + 18,6° і +19,8°. Період з температурою
понад +10° становить 149 - 161 день ...
Екологія і практична діяльність людини
Погіршення стану більшості екосистем біосфери, істотне
зменшення біопродуктивності й біорізноманітності, катастрофічне виснаження
ґрунтів і мінеральних ресурсів за небаченої забрудненості по ...