Відходи та їх переробка
.1 Використання побічних продуктів та відходів виробництва
Технологія хлібопекарських дріжджів
На 16 мелясно-спиртових заводах України на основі виділення дріжджів із зрілої бражки випробляють 75 тис. т хлібопекарських дріжджів на рік. Цехи хлібопекарських дріжджів при великих спиртових заводах за своєю потужністю не поступаються спеціалізованим дріжджовим заводам.
Технологія дріжджів складається з таких технологічних стадій: виділення дріжджів із зрілої мелясної бражки, промивка водою й одержання дріжджового концентрату, пресування; формування та упаковка; зберігання.
.2 Стічні води
.2.1 Загальні відомості
Вода - одне з найцінніших природних багатств. Незважаючи на значні водні ресурси Землі, природні запаси прісної води обмежені. Вони виснажуються внаслідок зростання споживання води для господарських цілей. Задоволення потреб промисловості, сільського господарства й населення у воді - найважливіша проблема.
Використовувана промисловими підприємствами і комунальними об'єктами чиста вода майже повністю повертається у водоймища у вигляді стічних вод, які містять різні забруднення. Через це погіршується санітарний стан поверхневих вод і обмежується можливість їх використання як джерел водопостачання.
Біля 3О % загального споживання води у харчовій промисловості припадає на долю спиртових заводів. Загальна витрата води на виробництво 1000 дал спирту із зерна складає 1756 м3, у тому числі артезіанської води - 479, річкової чи ставкової - 1009, відпрацьованої - 268 м3. Враховуючи повторне використання води для транспортування і миття картоплі, витрата артезіанської, річкової чи ставкової води на виробництво спирту із зерна й картоплі практично однакова.
Питома витрата води на одержання 1000 дал спирту з меляси залежить від схеми комплексної переробки сировини.
При виробництві спирту, особливо з меляси, утворюється велика кількість сильно забруднених стічних вод. На спиртових заводах, які переробляють крохма-левмісну сировину, післяспиртову барду використовують для кормових цілей у на-тивному вигляді чи для приготування білково-вітамінного продукту.
.2.2 Характеристика стічних вод
Стічні води спиртових заводів, що переробляють крохмалевмісну сировину, поділяють на три категорії:
·теплообмінні;
·після гідравлічного транспортування і миття картоплі;
·після замочування зерна, дезинфекції і гідроподачі солоду, миття технологічного обладнання, приміщень, лютерна вода, господарсько-побутові стоки.
Стічні води мелясно-спиртових заводів ділять на чотири категорії:
·теплообмінні;
·після продування парових котлів і регенерування фільтрів хімічного водоочищення;
·лютерна вода, конденсати вторинної пари, які утворюється при випаровуванні барди;
після миття обладнання, промивні та фільтр-пресні води дріжджових цехів, господарсько-побутові стоки, первинна і вторинна барда.
Ступінь забруднення стічних вод визначають за фізико-хімічними і біологічними показниками - кольорністю, прозорістю, запахом, вмістом сухого залишку, рН, біохімічним споживанням кисню (БСК), хімічним споживанням кисню (ХСК) та ін. Від показника рН залежить можливість безпосереднього скиду стічних вод у природні водоймища чи необхідністю попередньої нейтралізації. БСК показує, яку кількість кисню у міліграмах необхідно витратити на біологічне окислення органічних речовин у 1 л стоків при температурі 20° С.
Теплообмінні води у виробничому циклі не забруднюються, тому склад їх залежить від якості води джерела водопостачання. Однак, у випадку несправності технологічного обладнання (нещільність прокладок, корозія теплообмінної поверхні) охолоджуючі рідини, потрапляючи у воду, забруднюють її.
Цікаві статті з розділу
Екологічна адаптація флори і фауни пустель
На планеті певним чином зосереджені
певні природні зони і їхні пояси, зумовлюючи певні особливості умов середовища,
з відповідними флористичними і фауністичними угрупуваннями з їхніми
еколо ...
Проблема утилізації твердих побутових відходів
Сміттєві війни, комунальні
корупційні оборудки й створення стихійних звалищ триватимуть в Україні
безкінечно, якщо докорінно не буде змінено всю систему поводження з відходами.
У Німеччин ...
Моніторинг навколишнього середовища
Моніторинг навколишнього середовища - це система спостережень і контролю, що проводяться регулярно, за певною програмою для оцінки стану навколишнього середовища, аналізу що відбуваються в ній процесі ...