Вплив діоксиду азоту на організм людини та НПС
Оксид азоту(I), що утворюється головним чином природним чином, нешкідливий для людини. Він є безбарвним газом із слабким запахом і солодкуватим смаком. Вдихання невеликих кількостей N2O призводить до притуплювання больової чутливості, внаслідок чого цей газ іноді в суміші з киснем застосовують для наркозу. У малих кількостях N2O викликає почуття сп'яніння(звідси назва "Звеселяючий газ"). Вдихання чистого N2O швидко викликає наркотичний стан і задуху.
Оксид азоту NO і діоксид азоту N2O в атмосфері зустрічаються разом, тому найчастіше оцінюють їх спільну дію на організм людини. Тільки поблизу від джерела викидів відзначається висока концентрація NO. При згоранні палива в автомобілях і в теплових електростанціях приблизно 90ксидов азоту утворюється у формі монооксиду азоту. Решта 10риходятся на діоксид азоту. Проте в ході хімічних реакцій значна частина NO перетворюється на N2O - набагато небезпечніше з'єднання. Монооксид азоту NO є безбарвним газом.
Він не дратує дихальні шляхи, і тому людина може його не відчути. При вдиханні NO, як і CO, зв'язується з гемоглобіном. При цьому утворюється нестійка нітрозосполука, яка швидко переходить в метгемоглобін, при цьому Fe2 переходить в Fe3 . Іон Fe3 не може оборотно зв'язувати O2 і таким чином виходить з процесу перенесення кисню. Концентрація метгемоглобіну в крові 60 - 70читается летальної. Але таке граничне значення може виникнути тільки в закритих приміщеннях, а на відкритому повітрі це неможливо.
У міру видалення від джерела викиду все більша кількість NO перетворюється на NO2 - бурий газ, що має характерний неприємний запах. Діоксид азоту сильно дратує слизові оболонки дихальних шляхів. Вдихання отруйної пари діоксиду азоту може привести до серйозного отруєння. Діоксид азоту викликає сенсорні, функціональні і патологічні ефекти. Розглянемо деякі з них. До сенсорних ефектів можна віднести нюхові і зорові реакції організму на дію NO2.
Навіть при малих концентраціях, що становлять всього 0,23 мг/м3, людина відчуває присутність цього газу. Ця концентрація є порогом виявлення діоксиду азоту. Проте здатність організму виявляти NO2 пропадає після 10 хвилин вдихання, але при цьому відчувається почуття сухості і першения в горлі. Хоча і ці ознаки зникають при тривалій дії газу в концентрації, в 15 разів що перевищує поріг виявлення. Таким чином, NO2 послабляє нюх.
Але діоксид азоту впливає не лише на нюх, але і послабляє нічний зір - здатність ока адаптуватися до темряви. Цей ефект же спостерігається при концентрації 0,14 мг/м3, що, відповідно, нижче порогу виявлення.
Функціональним ефектом, що викликається діоксидом азоту, є підвищений опір дихальних шляхів. Іншими словами, NO2 викликає збільшення зусиль, що витрачаються на дихання. Ця реакція спостерігалася у здорових людей при концентрації NO2 всього 0,056 мг/м3, що в чотири рази нижче порогу виявлення. А люди з хронічними захворюваннями легенів випробовують ускладненість дихання вже при концентрації 0,038 мг/м3.
Патологічні ефекти проявляються в тому, що NO2 робить людину сприйнятливішою до патогенам, що викликає хвороби дихальних шляхів. У людей, що піддалися дії високих концентрацій діоксиду азоту, частіше спостерігаються катар верхніх дихальних шляхів, бронхіти, круп і запалення легенів. Крім того, діоксид азоту сам по собі може стати причиною захворювань дихальних шляхів. Потрапляючи в організм людини, NO2 при контакті з вологою утворює азотисту і азотну кислоти, які роз'їдають стінки альвеол легенів.
При цьому стінки альвеол і кровоносних капілярів стають настільки проникними, що пропускають сироватку крові в порожнину легенів. У цій рідині розчиняється вдихуване повітря, утворюючи піну, що перешкоджає подальшому газообміну. Виникає набряк легенів, який частенько веде до летального кінця. Тривала дія оксидів азоту викликає розширення клітин в корінцях бронхів(тонких розгалуженнях повітряних шляхів альвеол), погіршення опірності легенів до бактерій, а також розширення альвеол.
Цікаві статті з розділу
Квартира як біогеоценоз
Біогеоценози - елементарні одиниці
біосфери. Масштаби біогеоценозів в природі надзвичайно різні. Неоднакова також
ступінь замкнутості підтримуваних в них кругообігів речовини, тобто
багатор ...
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...
Екологічні проблеми міст України
Сучасній людській цивілізації властиві стрімкі темпи урбанізації. Вони вирішальне зумовлені двома факторами — «демографічним вибухом» другої половини XX ст. та науково-технічною рево ...