Шацький національний парк. Світязь. Загальна характеристика
Озеро Світязь - візитна картка Волині. Це найбільше озеро в Шацькій групі, одне з найбільших в Україні і найглибше. Площа дзеркала води 27,502 км2, об’єм води в озері близько 191 млн. м3.
Важливою характеристикою озера є хімічний склад води, який протягом десятиріч залишається достатньо стабільним і на його складі позначаються не тільки особливості водного режиму озера, але і рівень антропогенного навантаження на акваторію. http://www.newtell.ru/bandany-baff.html балаклава бандана баф.
В цілому вода озера Світязь прісна з найменшою мінералізацією води серед озер Шацької групи.
Мінералізація води протягом десяти років коливається у межах 105-400мг/дм3. В хімічному складі переважають гідрокарбонати та кальцій, вміст якого відповідно становить 80-290 мг/дм3 та 20,5-60,0 мг/дм3.
Найвищий рівень мінералізації спостерігається у весняно-літній період.
В цілому зміна мінералізації поверхневих і підземних вод носить синхронний характер і синхронізується з кількістю опадів.
Підвищення мінералізації ґрунтових вод збігається з підвищенням кількості опадів, що є логічним, враховуючи їхню роль в інфільтрації до рівня води.
Водність року (в цілому або по сезонах) визначає співвідношення рівнів поверхневих, ґрунтових і напірних вод, що змінює спрямованість водообміну і, відповідно, формування мінералізації води.
Якщо проаналізувати взаємозв’язок зміни мінералізації води і кількості атмосферних опадів, то як загальну рису можна відмітити наявність такого взаємозв’язку, проте він не є однорідним. Найчіткіше він простежується для поверхневих вод і проявляється залежно від змін мінералізації та від кількості опадів.
В розподілі показників мінералізації по акваторії озера є відмінності - на мілководних ділянках вони досягають більш високих значень. Також більш висока мінералізація була властива придонним шарам води в порівнянні з поверхневими.
Вміст у воді сульфат- і хлор-іонів незначний і не перевищує 28 мг/дм3 (07.1997 р.) та 24,2 мг/дм3 (11.2003 р.), що значно нижче за допустимі величини навіть у питній воді.
В порівнянні з 90-ми роками ступінь мінералізації води у Світязі суттєво не змінився. Відбулися деякі зміни щодо вмісту окремих іонів у воді озера, дещо зменшилася концентрація НСО3, збільшився вміст SO2-4, CL-Na+, K+.
Вказану зміни, можливо, спричинені декількома факторами. Це - інтенсифікація сільськогосподарських робіт та їх хімізація на площі водозбору озер (внаслідок осушувальної меліорації земель), посилення промислово-комунальних забруднень, зростання рекреаційного навантаження на наземні та водні екосистеми.
Показник насичення води киснем змінювався від 62% в придонних горизонталях до 106% в поверхневих. На мілководних ділянках збагачення води киснем відбувалось в значній мірі за рахунок синтезу фітобентосу.
Відмічено також зростання концентрації нітратів до 1,12 мг/дм3 в 07.2005 р. саме у весняно-літній період, яке може бути пов’язане з інфільтрацією вод сільськогосподарських угідь. Вміст нітратів не перевищує норми.
Інформативними для оцінки антропогенного впливу є дані про вміст у воді важких металів. Так, у 07.2001 р. найвища концентрація міді становила 0,0123 мг/дм3, цинку - 0,043 мг/дм3 у 04.1998 р.
За десятирічний період досліджень неодноразово зафіксовано вміст шестивалентного хрому, максимальна концентрація якого становила 0,0079 мг/дм3 у 11.1999 р. Перевищення ГДК виявлено також по залізу, вміст якого становив 0,82 мг/дм3 у 07.2001 р., та марганцю - 0,04 мг/дм3 у 11.1999 р. З 2002 року вміст вищесказаних компонентів у воді не зафіксований. Це пов’язано зі зменшенням кількості мінеральних добрив та пестицидів, що вносились в грунт на сільськогосподарських угіддях.
Наявність даних багаторічних спостережень за хімічним складом природних вод в районі Шацьких озер дозволяє зробити висновки щодо залежності вмісту окремих компонентів від кліматичних чинників, а також виділити ті чинники, які відображають антропогенну складову і кількісно їх враховувати.
З метою попередження негативних проявів антропогенного впливу необхідно від розрізненого, локального та нерегулярного проведення моніторингових спостережень перейти до комплексного і систематичного моніторингу. Це дозволить оперативно і регулярно виявляти всі негаразди і негативні тенденції в екологічному стані озера Світязь та знаходити шляхи для їхнього оптимального подолання.
Цікаві статті з розділу
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...
Екологічний аудит, як основний інструмент екологічного менеджменту
Постановка проблеми. Основою розвитку світової
спільноти в XXI столітті за рішенням Конференції ООН з охорони навколишнього
середовища в Ріо-де-Жанейро (1992) прийнята концепція сталого розв ...
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...