Шацький національний парк. Світязь. Загальна характеристика
Озеро Світязь - візитна картка Волині. Це найбільше озеро в Шацькій групі, одне з найбільших в Україні і найглибше. Площа дзеркала води 27,502 км2, об’єм води в озері близько 191 млн. м3.
Важливою характеристикою озера є хімічний склад води, який протягом десятиріч залишається достатньо стабільним і на його складі позначаються не тільки особливості водного режиму озера, але і рівень антропогенного навантаження на акваторію. http://www.newtell.ru/bandany-baff.html балаклава бандана баф.
В цілому вода озера Світязь прісна з найменшою мінералізацією води серед озер Шацької групи.
Мінералізація води протягом десяти років коливається у межах 105-400мг/дм3. В хімічному складі переважають гідрокарбонати та кальцій, вміст якого відповідно становить 80-290 мг/дм3 та 20,5-60,0 мг/дм3.
Найвищий рівень мінералізації спостерігається у весняно-літній період.
В цілому зміна мінералізації поверхневих і підземних вод носить синхронний характер і синхронізується з кількістю опадів.
Підвищення мінералізації ґрунтових вод збігається з підвищенням кількості опадів, що є логічним, враховуючи їхню роль в інфільтрації до рівня води.
Водність року (в цілому або по сезонах) визначає співвідношення рівнів поверхневих, ґрунтових і напірних вод, що змінює спрямованість водообміну і, відповідно, формування мінералізації води.
Якщо проаналізувати взаємозв’язок зміни мінералізації води і кількості атмосферних опадів, то як загальну рису можна відмітити наявність такого взаємозв’язку, проте він не є однорідним. Найчіткіше він простежується для поверхневих вод і проявляється залежно від змін мінералізації та від кількості опадів.
В розподілі показників мінералізації по акваторії озера є відмінності - на мілководних ділянках вони досягають більш високих значень. Також більш висока мінералізація була властива придонним шарам води в порівнянні з поверхневими.
Вміст у воді сульфат- і хлор-іонів незначний і не перевищує 28 мг/дм3 (07.1997 р.) та 24,2 мг/дм3 (11.2003 р.), що значно нижче за допустимі величини навіть у питній воді.
В порівнянні з 90-ми роками ступінь мінералізації води у Світязі суттєво не змінився. Відбулися деякі зміни щодо вмісту окремих іонів у воді озера, дещо зменшилася концентрація НСО3, збільшився вміст SO2-4, CL-Na+, K+.
Вказану зміни, можливо, спричинені декількома факторами. Це - інтенсифікація сільськогосподарських робіт та їх хімізація на площі водозбору озер (внаслідок осушувальної меліорації земель), посилення промислово-комунальних забруднень, зростання рекреаційного навантаження на наземні та водні екосистеми.
Показник насичення води киснем змінювався від 62% в придонних горизонталях до 106% в поверхневих. На мілководних ділянках збагачення води киснем відбувалось в значній мірі за рахунок синтезу фітобентосу.
Відмічено також зростання концентрації нітратів до 1,12 мг/дм3 в 07.2005 р. саме у весняно-літній період, яке може бути пов’язане з інфільтрацією вод сільськогосподарських угідь. Вміст нітратів не перевищує норми.
Інформативними для оцінки антропогенного впливу є дані про вміст у воді важких металів. Так, у 07.2001 р. найвища концентрація міді становила 0,0123 мг/дм3, цинку - 0,043 мг/дм3 у 04.1998 р.
За десятирічний період досліджень неодноразово зафіксовано вміст шестивалентного хрому, максимальна концентрація якого становила 0,0079 мг/дм3 у 11.1999 р. Перевищення ГДК виявлено також по залізу, вміст якого становив 0,82 мг/дм3 у 07.2001 р., та марганцю - 0,04 мг/дм3 у 11.1999 р. З 2002 року вміст вищесказаних компонентів у воді не зафіксований. Це пов’язано зі зменшенням кількості мінеральних добрив та пестицидів, що вносились в грунт на сільськогосподарських угіддях.
Наявність даних багаторічних спостережень за хімічним складом природних вод в районі Шацьких озер дозволяє зробити висновки щодо залежності вмісту окремих компонентів від кліматичних чинників, а також виділити ті чинники, які відображають антропогенну складову і кількісно їх враховувати.
З метою попередження негативних проявів антропогенного впливу необхідно від розрізненого, локального та нерегулярного проведення моніторингових спостережень перейти до комплексного і систематичного моніторингу. Це дозволить оперативно і регулярно виявляти всі негаразди і негативні тенденції в екологічному стані озера Світязь та знаходити шляхи для їхнього оптимального подолання.
Цікаві статті з розділу
Заходи щодо покращення якості води в річці
Для
збереження високоякісного стану природних вод необхідно їх охороняти. Під
охороною водних ресурсів розуміють сукупність технічних, організаційних,
правових і економічних заходів, направлених на ...
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...
Фiтомелiорацiя мiських екосистем
Зелені насадження - невід'ємна
складова навколишнього природного середовища та, зокрема, міських екосистем. Вони
виконують важливі екологічні функції, до яких належать: очищення та збагаченн ...