Пари видів
Серед найбільш яскравих прикладів відповідності між організмами і середовищем ми знаходимо такі, у яких очевидне виникнення залежності організмів одного виду від організмів іншого виду. Саме так йде справа в багатьох випадках взаємин між споживачами та їх їжею, наприклад, у випадку залежності коали від листя евкаліпта (Eucalyptus) або гігантської панди від паростків бамбука. Цілий комплекс особливостей будови, обміну речовин і поведінки утримує тварину в рамках його вузької харчової ніші і не дозволяє йому скористатися тим, що в інших обставинах могло б здатися цілком придатним додатковим джерелом їжі. Такі ж жорсткі відповідності характерні для взаємин між деякими паразитами і їх господарями. Наприклад, видоспецифічність іржавого гриба, пристосованого до існування в абсолютно певному і чітко обмеженому середовищі, а саме в організмі господарів суворо визначених видів.
Якщо в ході еволюції між двома різними видами виникла взаємна залежність, то відповідність може бути ще жорсткішою. Два переконливих приклади - мутуалістичний зв'язок між азотфіксуючими бактеріями і корінням бобових рослин і часто дуже тонка взаємна відповідність між комахами-запилювачами і квітками запилюваних ними рослин. Найбільш тісні відповідності між організмами і середовищем виникли в тих випадках, коли вирішальним фактором життєдіяльності організмів одного виду є присутність організмів іншого виду: в таких випадках все середовище проживання одного організму може вичерпуватися іншим організмом.
Якщо популяція піддається впливу змінних чинників фізичного середовища (якщо, наприклад, вона існує в умовах нетривалого вегетаційного періоду, підвищеного ризику заморозків або засухи, багаторазового застосування гербіцидів), то організми можуть врешті-решт придбати постійну різнобічну стійкість. Самі фізичні фактори в результаті еволюції організмів ні перетворюватися, ні еволюціонувати не можуть. При взаємодії ж організмів різних видів зміни одних організмів приводять до змін у житті інших, і будь-який з взаємодіючих видів може створювати умови відбору, направляючі еволюцію іншого виду. В ході такого процесу коеволюції міжвидова взаємодія може постійно посилюватися і поглиблюватися, а результат цього процесу ми можемо спостерігати в природі як пару видів загнали один одного у колію все більш і більш поглибленої спеціалізації.
Поглядаючи на різноманіття живої природи, важко встояти перед почуттям подиву, захоплення і зачарування тим, що так легко прийняти за досконалість. Не треба забувати, що здатність дивуватися і захоплюватися - це специфічна риса біології нашого власного виду! Будучи натуралістом, еколог докопується до причин і наслідків; йому не годиться задовольнятися «поясненнями», призначеними лише для того, щоб показати, яким чином в цю ж саму мить все «досягло досконалості в цьому найкращому зі світів».
Цікаві статті з розділу
Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне
середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному
складі ґрунтового покриву широких територій. У загальн ...
Еколого-економічна оцінка впливу мисливської фауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Об’єкти
досліджень - мисливська видів птахів, агроценози.
Мета
роботи - дослідити сучасний стан мисливських видів
птахів Центрального Придніпров’я на прикладі Черкаської області: динамік ...
Наукові нормативи гранично допустимих викидів (ГДВ)
В умовах науково-технічного
прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина
отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи,
почал ...