Розмаїття всередині угруповань
Можна відзначити ряд істотних обставин.
) Співіснуючі види, як правило, в якихось деталях відрізняються один від іншого, але організми кожного з цих видів відповідають середовищу свого проживання і існують тому, що саме середовище неоднорідне.
) Таку диференціацію найлегше виявити при вивченні близькоспоріднених видів (таких, як антарктичні тюлені), оскільки на тлі безлічі загальних рис відмінності виступають найбільш виразно. Але, можливо, не менш важливо зрозуміти природу співіснування членів однієї і тієї ж гільдії, що зовсім не обов'язково складаються в близькому спорідненні. Наприклад, антарктичні води рясніють крилем, і на споживанні цього корму спеціалізуються тюлень-крабоїд і в дещо меншій мірі морський леопард; але криль поїдають ще кальмари, риби, птиці і вусаті кити, тому в тій запеклій головоломці, яку являє собою подібне товариство, повний аналіз відповідностей і адаптацій не може зводитися до вивчення окремих таксономічних груп, а повинен включати розгляд цілих гільдій.
) Розібраний приклад з антарктичними тюленями ставить набагато більше питань, ніж дає відповідей. Чи є неминучими відмінності між співіснуючими видами? Якщо неминучі, то наскільки вони повинні відрізнятися (інакше кажучи, чи існує яка-небудь межа їх схожості)? Чи взаємодіють між собою популяції різних видів, подібних антарктичним тюленям, в даний час або дивергентна еволюція в минулому призвела до відсутності таких взаємодій в сучасних гільдіях? Ні на одне з цих питань не можна дати простої і однозначної відповіді, але кожному з них у наступних розділах буде приділено увагу.
Цікаві статті з розділу
Моніторинг забруднення ґрунтів території
Актуальність теми. Моніторинг земель - це система спостережень за станом земель, на підставі яких розробляють рекомендації щодо запобігання негативним явищам і усунення їх, здійснення контролю за вико ...
Екологічна ситуація в Полтавській області
Охорона навколишнього природного середовища,
раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки
життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та с ...
Демекологічні аспекти стану полинозоутворюючої флори в структурних компонентах урбоекосистеми Корсунь-Шевченківський
Алергенні рослини, пилок яких є одним з основних джерел алергійних хвороб, усе більше привертають увагу вчених - ботаніків, алергологів, екологів тощо. В останні десятиліття алергія є глобальною медик ...