Переміщення масивів суші
Деякі загадкові картини розселення організмів по материках представляються незрозумілими з точки зору можливостей переміщення на великі відстані. Подібні приклади змусили біологів - але насамперед німецького геофізика Альфреда Вегенера - припустити, що переміщатися повинні були самі материки. Гіпотеза Вегенера з обуренням відкидалася геологами, але лише до тих пір, поки результати вивчення палеомагнетизму не змусили їх вдатися до того ж самого пояснення - на перший погляд фантастичного. Геологів примирила з біологами концепція рухливих тектонічних плит земної кори, з якої випливає і рухливість материків (рисунок 2.1). Отже, поки в рослинному і тваринному царствах відбувалися великі еволюційні події, популяції розділялись на окремі частини, а масиви суші перетинали цілі кліматичні пояси.
Рисунок 2.2 ілюструє один повчальний приклад поширення великої групи великих нелітаючих птахів. Їх поширення піддається осмисленню лише у світлі гіпотези вказаної вище. Твердження про те, що ему і казуар займають свої ареали тому, що найкращим чином відповідають умовам Австралії, а нанду і тинаму - тому, що саме вони найкраще пристосовані до умов Південної Америки, були б безпідставні. Кожна з цих груп виникла і розвивалася в межах свого континенту і «абаптована» своїм тамтешнім минулим, але утворення їх ізольованих і віддалених один від одного ареалів цілком зумовлено доісторичним переміщенням материків. Ці переміщення спричинили за собою неможливість потрапляння одних нелітаючих птахів в місця проживання інших.
Рисунок 2.1 - Реконструкція послідовних стадій розколу континенту Гондвана. Показано відділення південних континентів і утворення Південної Атлантики та Індійського океану.
Рисунок 2.2 - Географічне поширення великих нелітаючих птахів
Цікаві статті з розділу
Основні способи утилізації та рекуперації відходів хімічної промисловості
Хімічні процеси і реактори, об'єднані
в хіміко-технологічні системи, складають основу виробництва в багатьох галузях
промисловості: нафтохімічній, металургії чорних і кольорових металів, цел ...
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...
Екологічний стан курортних та рекреаційних зон Херсонської області
Актуальність. В останні десятиріччя під дією антропогенних факторів в Херсонській області різко погіршився стан навколишнього природного середовища. Екологічний стан області можна охарактеризувати як ...