Вплив водосховищ і гідроелектростанцій на природне середовище
Загострення екологічної ситуації, як в світі, так і в наший країні, на початок 90‑х років послужило приводом для відновлення дискусій по проблемах екології в гідроенергетиці, великою агресивністю, що відрізняється. У наший країні принципи пріоритету охорони навколишнього середовища були визнані на Всесоюзній науково-технічній нараді «Майбутнє гідроенергетики. Основні напрями створення гідроелектростанцій нового покоління» 1991 р. Найрізкіше прозвучали питання створення високонапірних ГЭС з крупними водосховищами, затоплення земель, якості води. Збереження флори і фауни.
Із-за великої площі дзеркал водосховищ найбільш великих ГЭС Росії (Саяно-шушенськая, Красноярська, Усть-ілімська) збиток, що наноситься природі дуже значний. Найбільш значущим чинником дії крупних гідроелектростанцій на екосистему водоскиду є створення водосховищ і затоплення земель. Це викликає зміну видового складу, чисельності біомаси рослин, тварин, формування нових биоценозов.
Ефективним способом зменшення затоплення територій є збільшення кількості ГЭС в каскаді із зменшенням на кожному ступені натиску і, отже, дзеркала водосховищ. Не дивлячись на зниження енергетичних показників і зменшення регулюючих можливостей зростання вартості, низько напірні гідровузли, що забезпечують мінімальні затоплення земель, лежать в основі всіх сучасних розробок.
Ще одна екологічна проблема гідроенергетики пов'язана з оцінкою якості водного середовища. Місце, що має, забруднення води викликане не технологічними процесами виробництва електроенергії на ГЭС (об'єми забруднень, що поступають із стічними водами ГЭС, складають нікчемно малу частку в загальній масі забруднень господарського комплексу), а низька якість санітарно-технічних робіт при створенні водосховищ і скидання неочищених стоків у водні об'єкти.
У перші роки після заповнення водосховища в нім з'являється багато рослинності, що розклалася, а «новий» грунт може різко понизити рівень кисню у воді. Гниття органічних речовин може привести до виділення величезної кількості парникових газів – метану і двоокису вуглецю.
Водосховища часто «дозрівають» десятиліттями або довше, а в тропіках цей процес триває сторіччями – поки розкладеться велика частина всієї органіки.
Очищення затоплюваної зони від рослинності пом'якшило б проблему, але оскільки вона важка і дорога, очищення проводять лише частково.
Найвідоміший приклад масштабного затоплення лісу – дамба Брокопондо в Сурінаме (Ю. Америка), що затопила 1500 кв. км. тропічного лісу – 1 % територій країни. Розкладання органічної речовини в цьому мілководому басейні позбавило його воду кисню і викликало могутнє виділення сірководня, смердючого газу, сприяючого корозії. Працівники греблі ще 2 року опісля після заповнення водосховища в 1964 році носили маски. А вартість нанесеного збитку склала більше 7 відсотків загальної вартості проекту.
В той же час досвід експлуатації водосховищ показав, що унаслідок збільшення часу перебування води у водоймищі загальний ефект самоочищення в них в більшості випадків вище, ніж в річках. Водосховища істотно згладжують амплітуду коливання показників якості води. Різко знижують їх пікові значення.
Якщо питання про позитивний або негативний вплив водосховищ на якість води до цих пір залишається спірним, то негативний вплив неочищених стоків, безперечно. Великі об'єми води і високий ефект самоочищення у водосховищах спонукають до будівництва підприємств без належного очищення стоків, що перетворює водосховища на величезні відстійники стічних вод.
Окрім забруднення об'єктивним показником якості є стан живих організмів, що мешкають у воді. Найтісніше пов'язані з водними масами планктонні організми. При транзиті через зарегульований потік з каскадами водосховищ, планктонні співтовариства зазнають складні зміни, обумовлені почерговим попаданням планктонних організмів то в озерні умови (верхній б'єф), то в річкових (нижній б'єф). В умовах верхнього б'єфу формується планктобиоценоз озерного типу, а в умовах нижнего – річкового. Ці плактоценози відрізняються об'ємами продукованої органічної речовини, щільністю і біомасою організмів, видовим складом і іншими показниками. Як правило, організми співтовариств озерного типу не пристосовані до життя в річці. У річкових умовах перебіг навіть середньої сили надає згубний вплив на озерні види організмів. На структуру і динаміку планктону впливають і самі гідротехнічні споруди, оскільки при подоланні гідроагрегатів планктон піддається руйнуванню.
Цікаві статті з розділу
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...
Базові методики прогнозування стану довкілля
"Існує широкий клас
явищ, у яких об'єктом спостереження служить яка-небудь числова величина або
послідовність числових величин, розподілені в часі. Температура, безупинно
записувана са ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...