Еколого-економічна результативність розробки техногенних родовищ Криворіжжя
Освоєння ТР, що містять цінні компоненти, в плані раціонального використання та охорони надр, створення безпечних умов для життя людини, поліпшення якості природного середовища представляється одним з пріоритетних напрямків розвитку мінерально-сировинного комплексу України [67]. Як видно з того, що розробка ТР приводить не тільки до покращення стану НС, а й до вигідних економічних умов.
Згідно табл. 3.2, особливо цінні компоненти відходів, такі як TiO2, Zn, Pb, Mn та Fe2O3, можна продати за ринковою ціною відповідно за 180670, 4260, 16750, 930 та 22890000 млн. грн. Отже, загальний прибуток від продажу всіх компонентів відходів становить 591012 грн.
Як показано в табл. 3.4, ресурсоцінні компоненти відходів можна продавати за ринковою ціною як продукти, обравши для них певний напрям використання. Для цього ми відокремлюємо кожний компонент відходу методом збагачення. В даному випадку обраний напрям використання відходів - виробництво будівельних матеріалів, а також виробництво чорних металів для до вилучених залізовмісних відходів. Тому,за основним напрямком використання відходів ТР отриманий прибуток від продажу продуктів - 1152697 млн. грн.
Для визначення відвернених збитків при розробці ТР, скористаємося Податковим кодексом України [64]. У VIII розділі приведені ставки податку на викиди, скиди і відходи.
Отже, з урахуванням ставки податку на викиди пилу в атмосферне повітря від ТР, можна визначити збиток, який наноситься атмосфері. Відповідно до Пункту 243.2 [64] «Ставки податку за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення забруднюючих речовин (сполук), на які встановлено клас небезпечності», пил з ТР відноситься до IVкласу небезпечності і ставка податку становить 81, 08 грн. / т. При цьому викиди пилу в атмосферне повітря становлять 1245,7 т / рік (табл. 4.3). Тому відвернений збиток становить 0,101 106 грн.
Згідно Податковому кодексу України [64], у Статті 245 «Ставки податку за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти» можна визначити ставки податку за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти за окремими забруднюючими речовинами або на які встановлено ГДК або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ), а також компенсацію збитків за скиди Річний скид забруднюючих речовин становить 385660,68 т / рік. Отже, відвернений збиток на скиди становить 152,7106 грн. (табл. 4.1).
Відповідно Пункту 246.2 «Ставки податку за розміщення відходів залежно від класу небезпеки та рівня небезпечності відходів» для малонебезпечних нетоксичних відходів гірничодобувної промисловості ставка податку становить 0,29 грн. / т, а маса відходів складає 3539, 54 106 т. Тому, відвернений збиток при повній розробці ТР Кривбасу становить 1026,47 106 грн.
Сумарний відвернений збиток становить 2424,87 млн. грн.
Еколого-економічна результативність розробки ТР Криворіжжя методом сумування прибутку(1152697 млн. грн.) та відверненого збитку (2424,87 млн. грн.) становить 1155122млн. грн.
Рис.4.1 Збиток, який наноситься НС викидами, скидами та відходами.
Рис. 4.2 - Структура збитку, що наноситься НС відвалами Кривого Рогу.
Рис. 4.3 -Загальна економічна результативність освоєння ТР Криворіжжя.
В результаті перероблення ТР ми, по-перше, отримуємо прибуток від продажу ресурсів, а по-друге, відвертаємо збиток НС.
Висновки
За результатами, одержаними у ході виконання КМР, зроблено ряд висновків:
1 - було надано характеристику техногенних родовищ як нових геологічних утворень;
- вивчено особливості утворення комплексних техногенних родовищ, розташованих в межах Криворізького залізорудного басейну;
Цікаві статті з розділу
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...
Екологічний стан р. Південний Буг. Характеристика та заходи щодо його поліпшення
В умовах науково-технічного прогресу, коли діяльність
людини набула справді планетарних масштабів, проблема раціонального
використання природних ресурсів, їх відтворення і охорони стає одніє ...
Використання безвідхідних технологій в промисловості
Необхідність охорони навколишнього
середовища приводить до істотних змін у загальних підходах до забезпечення
екологічної ефективності виробництв. Під екологічною ефективністю розуміють
мін ...