Характеристика збитків, заподіяних техногенними родовищами
Одним з основних джерел забруднення НС є техногенні відходи виробництва. У цьому зв’язку проведена комплексна оцінка стану НС ПТС, що дозволяє вибрати найбільш оптимальні природоохоронні заходи. Суть даної оцінки полягає в характеристиці екологічних, соціальних та економічних наслідків техногенного зміни НС у великих промислових регіонах або в територіальних межах природно-технічних систем (ПТС).
Екологічні наслідки зумовлені проведенням спеціальних інженерно - екологічних моніторингових досліджень просторової структури ПТС, а соціально - економічні наслідки - це кількісна оцінка втрат, які несе народне господарство в результаті забруднення природного середовища підприємствами гірничо - видобувної промисловості. Оцінка економічного збитку, що завдається народному господарству викидами забруднюючих речовин в атмосферу, водні об’єкти та забрудненням земель, проводиться згідно Тимчасової галузевої методики [65] і рекомендується застосовувати в двох модифікаціях: збиток, що наноситься гірничим підприємством довкіллю за період існування, і питомий збиток, який припадає на 1 т кінцевої продукції даного підприємства, т / рік.
На схемі наведені джерела забруднення НС та види збитків. З наведеної класифікації джерел забруднення НС природно-технічними системами (ПТС) (рис. 5.1) видно, що одним з основних джерел є техногенно-рудні і нерудні відходи.
Рис. 5.1 - Джерела забруднення природного середовища промисловими підприємствами та види економічного збитку.
Таким чином, згідно з рисунком, річний економічний збиток визначається за формулою 5.1:
,
де У - сумарний економічний збиток від річної маси всіх видів викидів, що надходять у природне середовище від окремого джерела або підприємства в цілому, т / рік;
Уа - економічний збиток, що заподіюється річним викидом забруднень в атмосферне повітря, т / рік;
Ув - економічний збиток, заподіяний річним скиданням забруднюючих домішок у водні об’єкти, т / рік;
Уз - економічний збиток від річного порушення і забруднення земельних ресурсів, т / рік.
Одним з важливих видів еколого-економічного і соціального збитку є відвернений збиток, формування та зміна шляхом підвищення його рівня на підприємствах, який безпосередньо впливає на їх ефективність в цілому. Відвернений збиток є одним з визначальних факторів ефективності діяльності підприємств, що дозволяє представити його в якості ефекту від природоохоронної діяльності, як різниця між можливим і фактичним збитками в певний момент часу [66].
Цікаві статті з розділу
Викиди АЕС - основне забруднення середовища
Актуальність.
Забруднення навколишнього середовища - небажана зміна
її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і
з'єднань. Воно призводить або може призвести в м ...
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Техногенні катастрофи, як фактор загрози біорізноманіттю
П`ять тисячоліть тому, коли з'явились
перші міські поселення, почала формуватися і техносфера — сфера, яка містить
штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи
т ...