Характеристика викидів в атмосферне повітря від відвалів
Приземні шари атмосфери приймають масові викиди пилу, який зазвичай містить у підвищених кількостях токсичні компоненти (важкі метали), і також отруйні гази (оксиди вуглецю та азоту, сірчистий ангідрид, з’єднання бензолу, акролеїн та багато інших). Це відбувається в значних обсягах практично у всіх виробничих процесах, пов’язаних з видобутком і переробкою корисних копалин. За даними А.Г. Бушева [60] та ін. токсичні вуглеводні виділяються при видобутку і переробці руд з газово - рідких включень, представляючи небезпеку для людини в умовах обмеженого простору лабораторій, фабрик і підземних виробок. У ВНМС розроблена геоекологічна класифікація рудних родовищ за цими видами забруднень. Підприємства мінерально - сировинного комплексу дають близько 30 % обсягу викидів в атмосферу. Зі скороченням площі лісів (до 180 тис.км2 / рік) і посиленням викидів відбулося порушення кругообігу вуглецю - біологічне середовище вже не поглинає весь обсяг вуглекислоти, що надходить в атмосферу. Рослинний покрив суші (особливо тропічні ліси) контролюють до 70 % вологообміну континентів. Тому техногенні зміни в біосфері привели до прискорення утворення пустельних ландшафтів. Різке збільшення швидкості цих процесів в останні 100 -150 років пов’язано з промисловою та науково - технічною революцією. Площа лісів у світі скоротилася з 62 до 36 млн. км2 в історичний період, а Російська рівнина з початку 18 сторіччя позбулася 0.9 млн. км2 лісового покриву (з наявних 2.4 млн. км2).
Нагрітий приземний шар атмосфери у відсутності рослинного покриву концентрує пил і важкі вихлопні гази. Частина забруднювальних речовин несеться при підйомі теплого повітря, але коли холодні повітряні потоки проникають в приземні шари атмосфери, утворюється смог, блокуючий підйом легких частинок. При випаданні опадів краплі води концентрують пил і розчиняють кислото-утворюючі гази. Це призводить до випадання кислотних опадів (часто з певною концентрацією токсичних компонентів). Високі концентрації шкідливих компонентів можуть виникнути і в росі, обсяги води якої досить незначні. Самоочищення атмосфери відбувається повільно. Так, окис вуглецю і пил осідають протягом 2-4 місяців, а дія фреонів розтягується на десятки років.
Основні джерела забруднення атмосфери пилом при відкритій розробці родовищ наведено в таблиці 4.1. В даний час на кар’єрах вибухові роботи здійснюються в основному за допомогою проведення масових вибухів. Масовий вибух на кар’єрі є потужним періодичним джерелом викиду в атмосферу великої кількості пилу і газів.
Таблиця 4.1 - Основні джерела забруднення атмосфери при відкритій розробці
Технологічні процеси і об’єкти |
Джерела забруднення |
Підготовка до виймання |
Буропідривні роботи, різка каменю |
Виїмка і навантаження |
Екскаватори, навантажувачі, скрепери |
Транспортування |
Кар’єрний транспорт |
Відвальне господарство |
Екскаватори та поверхня відвалів |
Проммайданчик (збагачувальні фабрики, дробарки, котельні, гаражі, Рембази) |
Різні збагачувальні і котельні установки, автотранспорт, склади ПММ, хвостосховища |
В даний час обсяг масового вибуху досягає 2 млн. м3 підірваних гірських порід. За один масовий вибух викидається в атмосферу 100-250 т пилу і 6000-10000 м3 шкідливих газів. Пилогазова хмара при масовому вибуху викидається на висоту 150-300 м, у своєму розвитку вона може досягати висоти 16 км і поширюватися за напрямком вітру на значну відстань (10-14 км). Обсяг пило газової хмари досягає 15-20 млн. м3, концентрація пилу в залежності від різних причин змінюється від 680 до 4250 мг/м3, а питоме пилоутворення становить 0,043-0,254 кг пилу на 1 кг підірваної речовини.
Запилювання при виїмці і навантаженні гірської маси з розвалу підірваних гірських порід, особливо вугілля, досить значне, якщо не застосовуються спеціальні заходи щодо пилоподавлення. Крім утворення пилу, виймальні і виїмково - транспортуючі машини з дизельним приводом виділяють значну кількість шкідливих газів, у тому числі окис вуглецю, оксиди азоту, акролеїн.
При транспортуванні кар’єрних вантажів особливо велике забруднення атмосфери має місце при експлуатації автотранспорту, який є пересувним джерелом газовиділень і здування пилу з автошляхів. Основна частка токсичних домішок надходить в атмосферу з відпрацьованими газами. Дизельні двигуни викидають у великій кількості сажу, яка в чистому вигляді - нетоксична речовина. Однак частинки сажі, володіючи високою адсорбційною здатністю, несуть на своїй поверхні молекули і частинки токсичних речовин, у тому числі і канцерогенних. Сажа може тривалий час перебувати в підвішеному стані в повітрі, збільшуючи тим самим час впливу токсичних речовин на людину.
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...