Характеристика техногенних родовищ як нових геологічних утворень
У сучасній науковій літературі часто вживаються терміни техногенні утворення, техногенні ресурси, техногенні масиви, техногенні родовища (ТР). «Техно» в перекладі з грецького означає мистецтво, ремесло, а «ген» - народження. Якщо перекладати дослівно, то техногенне - це щось штучно народжене. Таким чином, термін «техногенний» головним чином стосується відходів гірничо-промислової переробки, однак, у науковій літературі в даний час немає чіткого визначення поняття «техногенного родовища» [1]. Уці родовища в ряді випадків потрапляє значна кількість корисних компонентів. В міру розвитку технологій мінеральної сировини, зміни економічних іекологічних умов виникає необхідністьвикористання відвалів видобутку і переробки сировини. В мірурозвитку науки і техніки роль ТР усе більше зростає. Людинаможе з великою вигодою використовувати ці родовища [2].
ТР- це скупчення мінеральних речовин на поверхні Землі або в гірничих виробленнях, які є відходами гірничого, збагачувального, металургійного та інших виробництв і придатні по кількості та якості для промислового використання, яке стає можливим при розвитку технології його переробки і зміні економічних умов [3].
З одного боку, ТР - це негативні результати екстенсивного споживання природно-ресурсного потенціалу, наслідками якого є утворення багатотоннажних відходів, накопичених на поверхні Землі у вигляді териконів, хребтових відвалів, шламосховищ.
З іншого боку, ТР - це штучні скупчення мінеральних речовин, які по кількості, якості та умовам залягання (при відповідному рівні техніко-технологічного забезпечення та споживчому попиті) придатні для промислового використання [4].
Отже, ТР- техногенні утворення (відвали гірничодобувних підприємств, хвостосховища збагачувальних фабрик, шлакозольні відвали паливно-енергетичного комплексу, шлаки і шлами металургійного виробництва, шламо-, шлако-і т.д. відвали хімічної галузі) на поверхні Землі, в яких міститься мінеральна сировина, що за кількістю та якістю придатна для промислового використання в даний час або в майбутньому в міру розвитку науки і техніки та зміни економічних умов.
За ознакою формування ТР розділені на дві основні категорії: ТР, створені без урахування наступного освоєння, і ТР, що формуються із заданими параметрами. У першому випадку ТР формуються на основі традиційних вимог до складування відходів виробництва без урахування можливості і доцільності розробки в даний час або в майбутньому при вдосконаленні гірничо - збагачувальних і металургійних технологій. У другому випадку - за спеціальними технологіям із забезпеченням необхідних технологічних, геомеханічних та фізико - хімічних параметрів [5].
Техногенні родовища, що з’явилися в останні десятиліття, є результатом інтенсивного розвитку добувної та переробної промисловості. ТР являють собою клас родовищ , що сформувалися в районах гірничорудної промисловості (Україна, Казахстан, Північний Захід і Південний схід європейської частини Россі, Урал, Південний схід і Схід азіатської частини, Центр Сибіру та ін.) Ці родовища зазвичай володіють своєрідним мінеральним складом і є потенційним джерелом різноманітних корисних копалин, зокрема кольорових, рідкісних і благородних металів, а також будівельних матеріалів (щебінь, пісок, гравій і т.д.)[6].
Вперше в Україні на великому фактичному матеріалі зроблений аналіз стану вторинних ресурсів України [7]. На 01.06.2000р. була інформація про 1600 техногенні об’єкти України по 13 областях України і частково по Криму. Прогнозно-пошукове обстеження і випробування відходів більше 100 підприємств, проведене геологами України, виявило в багатьох із них високі, аж до промислових, концентрації кольорових, рідкісних і благородних металів і нерудної сировини.
Встановлено, що внаслідок переробки тільки обстежених промислових відходів потреби промисловості України можуть бути забезпечені на десятки років у скандії, галії, ітрії, танталі, ніобії, ртуті, цезії. Щорічна потреба в дефіцитних для країни свинці, цинку, міді, ванадії, цирконії, золоті, сріблі, літії може задовольнятися на 10-25%. Різноманітну нерудну сировину з відходів раціонально використовувати для одержання будівельних матеріалів, хімічних реагентів для очищення стічних вод, добрив для сільського господарства і т.д. Важливою обставиною є те, що собівартість товарної продукції з промислових відходів у 5-15 разів менше, ніж з тих, що добуваються традиційними засобами руд родовищ корисних копалин. Активне використання промислових відходів мінеральної сировини дозволить дістати прибуток у мільярди доларів США щорічно [8].
В Україні накопичилось біля 8,6млрд.м3відходів, які займають приблизно 150 тис. га площі. За експертними оцінками загальні обсяги накопичення промислових техногенних відходів в Україні перевищують 30млрд.т. [9].
Цікаві статті з розділу
Токсикологічна характеристика забруднюючих речовин води
1. Наведіть стислу токсикологiчну
характеристику забруднювачів води та вкажiть їх нормування згідно завдання.
2. Запропонуйте методи очистки від
забруднювачів. Оцініть зменшення маси ви ...
Екологічне дослідження забруднення повітря автотранспортом
Кому загрожує небезпека? Усім. Хіба ви не
бачите, що перед вами терези, на одній шальці
яких ваша могутність, а на іншій-ваша
відповідальність?
В. Гюго. Людина, що сміється.
...
Екологічна оцінка впливу діяльності ЗАТ Юрія м. Черкаси на довкілля
Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній
промисловості та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Це пов'язано з
тим, що продукція молочної галузі займає в ...