Міжнародні угоди у сфері захисту озонового шару
Проблема гармонізації відносин суспільства і природи, охорони навколишнього середовища набула глобального значення. Виникла потреба розробки ефективних міжнародних механізмів, які забезпечували б розумне використання ресурсів планети, їхню охорону, сприяли б збереженню екологічної рівноваги.
Загальновизнаним є той факт, що реалізувати стратегію виходу з неї можна лише на основі спільних зусиль природоохоронних дій всіх країн. Ні одна країна не спроможна вирішити свої екологічні проблеми самостійно. Потрібно чітко узгоджені дії всіх країн. Вирішення всіх проблем можливо лише на базі міжнародного співробітництва.
Занепокоєні загрозою руйнування озонового шару представники багатьох країн світу з метою запобігання подальшому руйнуванню озонового шару атмосфери у 1985 році у Відні підписали Конвенцію про охорону атмосферного озону і скорочення виробництва фреонів та інших речовин, що руйнують озоновий шар (основою її змісту було те, що маємо змиритися з економічними втратами заради життя землі). Пік виготовлення озоноруйнівних речовин припав на 1987 та 1988 роки (1500 млн тон на рік). У 1987 року відбулася міжнародна зустріч експертів щодо вирішення питання по захисту озонового шару. Так, у вересні 1987 року у Монреалі представники 24 країн зустрілися на конференції і підписали угоду (Протокол про охорону атмосферного озону), за якою зобов’язалися скоротити вдвічі використання озоноруйнівних хлорфторвуглеводнів до 1999 року. Однак, у зв’язку із ситуацією, що погіршується, у 1990 році в Лондоні було прийнято поправки до Монреальського протоколу. Відповідно до Лондонських поправок у списку регульованих хлорфторвуглеводнів увійшло ще десять речовин, і було прийнято рішення припинити використання хлорфторвуглеводнів, галогенів і чотири хлористого вуглецю до 2000 року, а метил хлороформу - до 2005 року. Проте, це не реалізовано й сьогодні, оскільки США - головний забруднювач атмосфери - відмовилися підписати зазначений Протокол. Але Протокол дав змогу знизити використання речовин, які руйнують озоновий шар, з 1,1 млн тон у 1986 році до 156 тис. тон у 1998 році. [8]
Підмогою у збереженні озонового шару стало заборона наземних атомних вибухів. У освоєнні космосу теж позначилися зміни. Так при запусках «шатлов» їх бічні прискорювачі відрегульовано в такий спосіб, що їх потужність знижувалася під час проходження озонового шарую
Серед нині діючих міжнародних програм захисту озонового шару можна назвати спільний російсько-американський проект «Метеор-3-Томс». З космодрому Плесецьк (Росія) було виведено на орбіту метеорологічний супутник «Метеор-4», на якому, крім штатної науково-дослідницької апаратури було встановлено спектрометр «Томе», створений у НАСА (США) для вивчення та складання глобальних карт розподілу озону над планетою, а також для стеження за його мінливістю. Вчені вважають, що вже в найближчі роки почнеться відновлення озонового шару.
Російські фізики запропонували організувати глобальне очищення атмосфери від фреонів, впливаючи на неї мікрохвильовими розрядами. Створені оригінальні проекти штучного отримання озону в стратосфері.
Світові виробники холодильної техніки відмовилися від фреонів і перейшли на використання озонобезпечних речовин-холодоагентів: пропан-бутанову суміш, спінювач із циклопентаном.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми Високопільського району Херсонської області
Ми, молодь 21 століття, вступаємо в життя в епоху бурхливого розвитку не тільки науки й техніки, а й негативних наслідків НТР та демографічного вибуху. Людству загрожує загибель в найближчі десятилітт ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Ландшафтна екологія
Ландшафтна екологія – наука про
комплексні взаємовідносини в екосистемах з географічної та екологічної точки
зору. Для позначення просторової взаємодії природних явищ в рамках визначеного
е ...