Атмосфера як елемент глобальної екосистеми
Атмосфера - це газова оболонка, що оточує Землю. Наявність атмосфери - одна з найголовніших умов життя на планеті. [11] Атмосфера, як елемент глобальної екосистеми, виконує кілька основних функцій:
Захищає живі організми від згубного впливу космічних випромінювань (функція розсіювання ) та ударів метеоритів, тому що згорають у середніх шарах атмосфери (захисна функція);
Регулює сезонні й добові коливання температури ( якби на Землі не існувало атмосфери, то добові коливання температури досягли б ±200° С );
Є носієм тепла й вологи ( функція волого- та терморегулювання);
Є депо газів, які беруть участь у фотосинтезі й забезпечують дихання;
Зумовлює низку складних екзогенних процесів (вивітрювання гірських порід, діяльність природних вод, мерзлоти, льодовиків тощо).
Через атмосферу не проникає згубне для всього живого ультракоротке випромінювання завдяки озоновому екрану. [4]
Нинішня киснево-азотна атмосфера - результат життєдіяльності живих організмів. За своїми властивостями неоднорідна як по вертикалі, так і по горизонталі. Значна неоднорідність властивостей атмосфери виявляється у вертикальному напрямі (хімічний склад повітря). Внаслідок цього при поділі атмосфери на шари, класифікують за певними ознаки:
) за характером розподілу температури повітря з висотою;
) за складом атмосферного повітря;
) за характером фізико-хімічних процесів
) за взаємодією атмосфери з підстильною поверхнею;
) за впливом атмосфери на летальні апарати.
За цією ознакою атмосферу поділяють на шари або сфери:
Тропосфера (до висоти 18 км);
Стратосфера до висоти 50 км);
Мезосфера (до висоти 80 км);
Термосфера ( до висоти 1000 км);
Екзосфера ( до висоти 1900 км);
Геокорона ( умовно до 20 тис. км).
Далі атмосфера поступово переходить у міжпланетний космічний вакуум. [7]
Основна маса повітря ( 90 % ) зосереджена в нижньому шарі - тропосфері. Тут же відбуваються найінтенсивніші теплові процеси, причому атмосфера нагрівається знизу, від поверхні океанів і суходолу. Як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках, а також і в часі відбуваються зміни метеорологічних величин, утворюються різні види хмар, формуються метеорологічні явища, оптичні та акустичні явища. Зміни суттєво впливають на життєдіяльність людини й усієї природи.
Над тропосферою розташовується стратосфера - шар атмосфери, в якому характер зміни температури повітря з висотою суттєво відмінний: він ізотермічний та інверсійний. Збільшення температури пояснюється поглинанням ультрафіолетової частини сонячної радіації озоном. Повітря більш розріджене, але містить до 20 % усієї повітряної маси. Характерна наявність максимальної концентрації озону на висоті 22-25 км, тобто озонового екрану.
У мезосфері спостерігається падіння температури при збільшенні висоти. Немає кисню й озону, на перше місце виходять «легкі» гази: гелій, водень,азот.
У термосфері температура зростає з висотою, оскільки гази містяться у вигляді іонів та вільних електронів (частинки атмосферних газів рухаються з дуже великими швидкостями через дуже малу щільність повітря).
В екзосфері на всіх висотах більш постійні значення температури. Мізерна щільність повітря та досить висока температура за певних фізичних особливостей атомів газів сприяє їхньому витоку ( втраті) за межі атмосфери у відкритий космос. [7]
Цікаві статті з розділу
Наукові нормативи гранично допустимих викидів (ГДВ)
В умовах науково-технічного
прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина
отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи,
почал ...
Роль ферментативних антиоксидантів при окисному стресі
Стан
оточуючого середовища міст України на даний час потребує переходу до
інтенсивних методів запобігання його забруднення, зокрема до розробки
біологічних методів очистки. Одним з них є зе ...
Екологічні коридори екологія та економіка
Поняття про екологічний коридор тісно пов’язане з поняттям
екологічної мережи (екомережа); він є невід’ємною складовою екомережі і може
включати в себе різні за функціональним призначенням к ...